Danteller Nasıl Beyaz Kalır?

0

Şıklığın, temizliğin, beyazlığın simgesi olan danteller, eşyaları ve evi çok daha gösterişli, zarif göstermektedir. Eskilerden kalma bir gelenek olan dantel örtüler, şimdilerde farklı desen ve çeşitleriyle yeniden trend olmuş durumdadır. Ancak dantelleri temiz tutabilmek, bembeyaz kalmasını sağlamak zahmet ister.

Danteller Nasıl Yıkanmalıdır?

Dantelleri yıkarken ağartıcı ve çamaşır sularının kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü beyazlatıcı ürünler narin yapıda olan dantellerin ömrünü kısaltmaktadır. Ayrıca dantelleri çamaşır makinesinde yıkamak pratik bir yöntem olsa da makinenin ve deterjanın dantellerin narin dokusuna zarar vermesinden dolayı, bu yöntem pek tavsiye edilmemektedir. Dantelleri yıkamanın en doğal ve zararsız yöntemi çivit kullanmaktır. Dantelleri yıkamadan önce bir litre suyun içine bir tatlı kaşığı çivit döküp karıştırdıktan sonra dantelleri bu su içinde bir saat bekletmek gerekir. Ardından bu suyun içinde yıkanan danteller soğuk su ile durulanır ve doğrudan güneş almayan açık bir alanda kurutulur. Danteller uzun süredir yıkanmadıysa ve aşırı kirli ise çivit ve su karışımına limon suyu eklenir. Bu sayede danteller daha temiz olur. Dantel lekeleri nasıl çıkarılır?

Sararmış dantelleri eski beyazlığına kavuşturmak için de; dantelleri bol tuzlu ılık su içinde 3-4 saat bekletip sonrasında dantelleri yıkayıp durulamak etkili bir yöntemdir. Başka bir dantel temizleme yöntemi de; kaynamış sütün ılıklaşmasını bekleyip içine 1 tatlı kaşığı toz şeker atıp karıştırdıktan sonra bu suyun içinde dantelleri iyice ovmaktır. Yeterince ovduktan sonra yine tuzlu suyun içinde 2-3 saat bekleyen danteller durulanır ve üzerine temiz bir tülbent serilerek ütülenir. Bu sayede doğal ve pratik bir yolla danteller kolalanmış olur. Fazla kirli olmayan danteller ise; bir kap içinde su, sıvı sabun ve tuz karıştırılarak oluşan suyun içinde 2-3 saat beklenen danteller soğuk su ile durulanır ve yine üzerine tülbent örtülerek ütülenir. Bu şekilde hem danteller bembeyaz olur hem de kolalı gibi kırışıksız kalır.

Dantelleri Temiz Ve Beyaz Kullanabilmek İçin Püf Noktaları Nelerdir?

Uygun yöntemler kullanarak bembeyaz temizlenmiş dantellerin daha uzun süre beyaz ve temiz kalması için, açık alanda, güneşte kurutmamak en önemli detaylardan birisidir. Dışarıda kurutulan dantellere ıslakken tozlar yapışır ve iplerin aralarında kirler birikir. Bu kirler zamanla danteli sarartır. Ayrıca danteli hafif ıslakken bir tülbentle ütülemek hem ütünün yaratacağı leke ya da izlerden korur hem de kolalı gibi dümdüz kalmasını sağlar. Kolalanmış danteller hem daha uzun ömürlü olur hem de daha uzun süre beyazlığını korur. Her lekeyi çıkaran sprey tarifi

Dantel örtüleri kolalamak için marketlerde satılan elbise kolaları da kullanılabilir. Ancak onlar da kimyasal madde içerdiğinden çok fazla tavsiye edilmemektedir. Danteller için en iyi kolalama şekli ıslakken bir tülbent yardımıyla ütülemektir. Dantelleri uzun ömürlü yapma tavsiyelerinin en sonuncusu da dantelleri kıvırıp katlayarak saklamamaya özen göstermektir. Bir süre kullanılmayacak dantellerin sandıklarda katlanarak saklanması yerine bir yatağın altına serilmesi daha mantıklı olacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.