Defne Yaprağını Nasıl Kullanmalısınız?

0

Ülkemizin birçok bölgesinde yetişen defne ağacı her mevsim yeşil kalması ve yapraklarının hoş kokmasıyla bilinir. Mutfaktan sağlığa pek çok alanda kullanılan defne yapraklarını aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz gibi, defne ağaçlarından kendiniz de toplayabilirsiniz. Bu yazımızda defne yapraklarını evde hangi amaçlar için kullanabileceğinize dair birkaç ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Defne Yapraklarından Sağlıklı Bir Çay Yapabilirsiniz

Defne yaprağı çayı hazırlamak için birkaç defne yaprağını suyla birlikte kaynatın ve ateşten aldıktan sonra 3-4 dakika demlenmeye bırakın. İsterseniz yaprakları suyla birlikte kaynatmak yerine kaynar suyu bir bardak içine koymuş olduğunuz defne yapraklarının üzerine döküp bardağın ağzını kapatarak 8-10 dakika demlenmeye de bırakabilirsiniz. Defne yaprağı çayınızı damak zevkinize göre bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Bu çayın sağlık faydaları saymakla bitmiyor. Defne yaprağının 8 inanılmaz yararı

A vitamini ve demir bakımından zengin olan defne yaprağı bu vitamin ve mineralin eksikliğine bağlı rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. Şişkinliğe sebep olan fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar. Bununla birlikte sindirimi kolaylaştırır ve mide ağrılarına iyi gelir. Özellikle kış aylarında muzdarip olduğumuz öksürük ve balgam şikayetlerinin giderilmesine yardımcıdır. Uyku problemi çekiyorsanız her gece içeceğiniz bir fincan defne çayı daha kolay uyumanızı sağlar.

Defne Yaprağı ile Yemeklerinize Lezzet Katabilirsiniz

Çok hoş bir kokusu olan defne yaprağı, yemeklere aroma katması bakımından da mutfaklarda sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Özellikle et ve balık yemekleri pişirirken tencereye veya fırın tepsisine birkaç defne yaprağı koymanız bu yemekleri son derece lezzetli yapacaktır. Defne yaprağını ayrıca balık çorbalarına, spagetti veya diğer yemekler için kullanacağınız domates soslarına ilave ederek hoş bir aroma sağlayabilirsiniz. Evinizde neden defne yaprağı yakmalısınız?

Naftalin Yerine Defne Yaprağı Kullanabilirsiniz

Mevsim geçişlerinde giysiler kaldırılırken eskiden beri naftalin kullanılır. Oysaki naftalin kimyasal bir maddedir ve yapılan son araştırmalar naftalinin oldukça toksik (zehirli) bir madde olduğunu, dolayısıyla sağlık açısından zararlı olduğunu göstermektedir. Giysilerinizin arasına naftalin koymak yerine doğal bir böcek kovucu olan defne yaprağından faydalanabilirsiniz. Ufalanmış defne yapraklarını giysilerinizin arasına serpiştirerek kaldırdığınızda hem giysilerinizin güveler tarafından yenmesini önleyebilir hem de giysilerinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde defne yapraklarını evinizde karınca veya diğer böceklerin olduğu yerlere de koyabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.