Depresyona İyi Gelen Bitkiler

0

Yaşanan sıkıntılar bizleri zaman zaman depresyona sürükler. Hayatta hiçbir şeyden zevk alamaz hale geliriz, canımız hiçbir şey yapmak istemez, konsantrasyonumuzu sağlayamayız. Bu gibi durumda bir doktora başvurarak yardım alınması en iyisidir. Ancak bazı bitkiler de depresyonu hafifletmek için sizlere yardımcı olabilir.

  1. Papatya Çayı

Depresif bir kişi eğer uykusuzluk sorunları yaşıyorsa, papatya çayında bulunan flavonoidler tedavi edilebilir. Bir bardak kaynar suyun içine 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya yaprakları veya çay poşeti koyarak çay hazırlayın. 5-7 dakika demlensin. İsterseniz içine süt ve bal da ekleyebilirsiniz. Yatmadan 30 dakika önce bir bardak için.

  1. Yeşil çay

Depresyondan kurtulmak için sabah kahvaltısında bir fincan yeşil çay içilmelidir.  Yeşil çay, güçlü bir ruh hali arttırıcıdır ve depresyonu azaltan L-Theanin içerir.

  1. Sarı Kantaron

Ruh halini düzenleyen hiperisin ve hiperforin içerdiği için sarı kantaron, doğal bir depresyon ilacıdır. Kapsül veya tentür halinde alınabilir. Ayrıca, çay biçiminde de kuru ot olarak kullanabilir. Depresyon ile başa çıkmak için bu bitkiden günde 3 defa 300 mg kullanın.

  1. Fesleğen Yapraklar

Fesleğen depresyon sırasında vücudun optimal işleyişinde yardımcı olan  adaptojen olarak görev yapar ve depresyon tedavisi için en iyi çarelerden biridir. Stres düzeyini düşürmek için günde fesleğen yapraklarından 1000-2500 mg alın.

  1. Ginseng

Depresyon ile başa çıkmak için 3 ay boyunca günde bir kez toz biçiminde ginseng kökünden bir ya da iki gram alın. Ayrıca stres tedavisi için günde 3 kez 1 veya 2 çay kaşığı ginseng tentür alınabilir.

  1. Melisa

Kaynar bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı taze melisa yaprağı ekleyin. Bir kaç dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve için. Şiddetli depresyon tedavisinde günde bir kez düzenli olarak için.

  1. Kuşkonmaz

Toz olmak kurutulmuş kuşkonmaz köklerini kullanın. Stresten kurtulmak için günde bir kez bu tozdan bir veya iki gram alın.

  1. Meyan Kökü

Süt ile meyan tozunu karıştırın. Depresyonu hafifletmek için meyan kökü çayı 1-3 bardak içilebilir

Not – Gebe, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, kalp sorunu ve böbrek hastalığı olan kişiler meyan kökü kullanmamalıdır.

  1. Adaçayı ve Fesleğen Yaprakları

1/4 çay kaşığı Fesleğen yaprakları ile 1/2 çay kaşığı adaçayını karıştırın. Sıcak bir bardak suyun içinde demleyin.

Depresyonu azaltmak için günde iki kez içebilirsiniz.

  1. Lavanta

1 tatlı kaşığı Lavanta yapraklarını bir fincan sıcak suyun içinde demleyin. Süzün ve soğutmaya bırakın. Günde 3 kez içebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.