Depresyonla Başa Çıkmanın Yolları

1

Depresyon, insanların çok üzücü bir durum karşısında ruhunda oluşan dalgalanmalardır. Bu üzücü durum aileden birinin kaybı, evliliklerin son bulması ya da işyerinin iflası gibi bir neden olabilir. Böyle durumlarda kişilerde mutsuzluk, stres ve duygu dalgalanmaları görülebilir.

Depresyona girilen yaş ve depresyonun ağırlığına göre bazen aylarca bazen de yıllarca sürebilir. Bazı insanın tüm sistemleri çöker ve dış dünyaya hiç tepki vermezler ya da tepki vermek istemezler. Kişinin ileriki yaşamına olumsuz bakmasına neden olur. Zihninde sürekli olumsuz düşünceler dolaşır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.

Günümüzde depresyon vakaları ve depresyona bağlı erken ölümler giderek artmaktadır. Depresyonda olan kişiden başka onunla yaşamak zorunda olan kişi için de zor bir süreçtir. Depresyonda olan kişiler kendini değersiz ve işe yaramaz hisseder, giderek insanlardan uzaklaşır. Uyku ve yeme bozukluğu görülür.

Depresyon kısa sürede tedavi edilebilecek bir sorun değildir. Tedavi uzun sürer ve zamanla kişiler kendilerini daha iyi hissetmeye başlarlar. Tedavinin yanında sizin yapabileceğiniz depresyonla mücadele yöntemleri de bulunmaktadır.

Öncelikle her ne hata yaparsanız yapın asla kendinizi suçlamayın ve yardım almamak için diretmeyin.

Size yardım etmek isteyen insanların direktiflerine uyun.

Seanslarınıza düzenli olarak gidin ve düzelmeyi yürekten isteyin. Küçük bir olumsuzlukta pes etmeyin, çabuk sinirlenmeyin.

Küçük şeylerle mutlu olmayı kendinize hedef edinin.

Hayattan az beklenti her zaman mutluluk getirir.

Kendinizi iyi hissettiğiniz etkinliklere katılın ve spor yapmayı deneyin. Temiz havayı içerinize çekin ve koşun.

Düzenli bir beslenme programınız olsun ve uykunuza özen gösterin.

Hayata bakış açınızı değiştirince olumsuz düşüncelerden kurtulun.

Mümkün olduğunca tek kalmamaya özen gösterin.

İnsanların arasına karışın ve sosyalleşin.

Sizi olumsuz yönde etkileyecek müzik türlerini dinlemekten kaçının.

Ve hayatta her zaman bir amacınız olsun, kişilere değil bir amaca bağlanın.

 


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. Artık ilaçlardan umudumda kalmadı ve çareden çok yan etkileri oluyor. Şer’in de en kötüsü Hayrında en hayırlısı insanın kendisinden