Dizüstü Bilgisayarları Temizleme Yöntemleri

0

Dizüstü bilgisayarlar, taşınabilmesi nedeniyle, günlük hayatımızın büyük bölümünde bizimle birlikte olduğundan, kolay ve çabuk kirlenir. Temizlemek için yapılması gerekenler olduğu kadar, yapılmaması gerekenler de vardır.

Tedbir Almak

Tuş takımı sabit olduğundan, masaüstü bilgisayarlar gibi, gerektiğinde tuş takımı değiştirilemediğinden, olabilecek istenmeyen olayları baştan engellemeye çalışmak, yerinde olacaktır. Örneğin; dizüstü bilgisayarınızın yanında yemek yemeyin. Simit, poğaça gibi susam içeren yiyecekleri, kesinlikle bilgisayarınıza yaklaştırmayın. Ne kadar dikkat ederseniz edin, her bir susam tanesini kontrol etmeniz mümkün değildir. Sıvı içecekleri, kesinlikle uzak tutmalısınız bilgisayarınızdan. Üzerine dökülmesi halinde, temizlemek bir yana, kurtaramayabilirsiniz bilgisayarınızı. Bir diğer tedbir ise; ekrana dokunmamaktır. Uzun ömürlü olması amacıyla yapılmaya ekranlar, silinmekten kolaylıkla yıpranmaktadır. Ölü piksel sorunu yaşamamak için, ekrana olabildiğince az dokunulmalıdır.

Silmek ve Süpürmek

Mikrofiber bezler, tuş takımını temizlemek için kullanılabilir. Tuş takımı üzerine ve ekrana, kesinlikle temizleyici sıvı veya köpük sıkılmamalıdır. Bu ürünlerden kullanmak gerekiyorsa, küçük bir miktar temizleyici, mikrofiber bez üzerine dökülerek, temizlik yapılabilir. Klavyelerde kullanılabilen, USB girişine takılarak enerji alabilen, küçük elektrikli süpürgelerden edinilebilir. Bu mümkün değilse, evde normalde kullanılan süpürgenin çekiş gücü en düşüne getirilerek, tuşlara bastırmadan, yavaş yavaş tuşlar arasında boşluklarda gezdirilmesi, temizlik için oldukça pratik bir çözümdür. Klavye temizliği için üretilmiş, temizlik için uygun kimyasallarla nemlendirilmiş, ıslak mendillerden kullanmak, işinizi hem kolaylaştıracak hem de zaman kazandıracaktır. Bu mendiller, bilgisayarınızın temizlik sırasında zarar görme olasılığını, en aza indirecektir.

Yapılmaması Gerekenler

Dizüstü bilgisayarınızı, masaüstü bilgisayarların klavyelerinden kalan alışkanlıkla, havaya kaldırıp ters çevirip sallamayınız. Temizlik yapmak isterken, tüm hard diskin zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın içinin tozlandığını düşünerek, açmaya kesinlikle çalışmayınız. Telafi edilemeyen hasarlar verebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.