Doğal Yumuşatıcı Yapımı

0

Yeni yıkanan çamaşırların hoş kokması ve yumuşacık olması herkesin hoşuna gitmekte ve gurur duyduğu bir tablo oluşmasına sebep olmaktadır. Hoş kokmasının yanı sıra çamaşırların yumuşamasını da sağlayan çamaşır yumuşatıcıları hazır olarak marketlerde satılmakta, fakat bu yumuşatıcıların içeriği dikkatle incelendiği zaman çok fazla kimyasal maddenin bulunduğu ve bu kimyasalların bazılarının insan sağlığı için zararlı olduğu gözlemlenmektedir.

Çamaşır yumuşatıcısının içeriğinde bulunan kimyasallar bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebep olmakta, bu reaksiyonlar da bazı durumlarda geri dönüşü zor olan sonuçlara sebep olmaktadır. 10 çevre dostu yıkama önerileri

Hazır Yumuşatıcıların Zararları

Marketten alınan ve içeriğinde bolca zararlı kimyasalların bulunduğu çamaşır yumuşatıcıları, yıkanan kıyafetler üzerinde depolanmakta ve giyildiği zaman insan derisine nüfuz etmektedir. Bu durum da ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Özellikle bebekler ve küçük çocuklarda asla kullanılmaması gereken bu yumuşatıcılar, hormon bozukluklarına ve hormonal denge sorunlarına yol açmaktadır. Yıkadığınız çamaşırın sertleşmesini nasıl önlersiniz?

Sirkeli Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Yapımı

  • Giysilerin kumaşlarını yumuşatmak için en etkili ve doğal yöntemlerin başında sirke gelmektedir. Çamaşırları yumuşatmasının yanı sıra çamaşırlarda kalan deterjan artıklarını da temizleyen sirke, kurutma esnasında çamaşırlar üzerinde oluşacak statiği de azaltmaktadır.
  • Doğal yumuşatıcı yapmak için elma sirkesi veya beyaz sirke kullanılabilmektedir. Beyaz sirke yurt dışında dezenfektan olarak da kullanılan, çevreye ve insan sağlığına hiçbir zararı olmayan suya benzeyen asidik bir sıvıdır.
  • Doğal yumuşatıcının hazırlanışında sirkenin yanı sıra uçucu yağlar da gerekmektedir. Bu uçucu yağlar çamaşırların güzel kokmasını sağlamak için kullanılır. Güzel kokmasının yanı sıra anti bakteriyel özelliğe de sahip olan uçucu yağlar çamaşırların dezenfekte edilmesini de sağlamaktadır. Hava ile temas ettiğinde hemen buharlaşan bu yağlar, küçük oranlar da kullanıldığı takdirde çamaşırlar da leke bırakmadan gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
  • Doğal çamaşır yumuşatıcısı tek kullanımlık olarak kullanılabileceği gibi, toplu halde yapıp uygun bir kapta muhafaza edip gerektikçe de kullanılabilmektedir. Toplu halde yapılacağı zamanlarda ortalama iki litre sirke içerisine 30-40 damla civarında arzu edilen kokuya sahip uçucu yağ eklenerek karıştırılmalıdır. Bu karışımı ağzı kapalı bir kaba aktarıp, çamaşır yıkanacağı zamanlarda makineye yarım su bardağı konularak kullanılabilir. En iyi çamaşır deterjanları

Karbonatlı Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Yapımı

Halk arasında karbonat adı ile bilinen asıl bileşeni sodyum bikarbonat olan madde, suyun alkali olmasını sağlayan ve bu sayede çamaşırların yumuşamasına sebep olan bir maddedir. Doğal çamaşır yumuşatıcısı olarak oldukça fayda sağlamaktadır. Havlular nasıl daha yumuşak olur?

Karbonat kullanarak yapılan doğal çamaşır yumuşatıcısı, her kullanım için ayrı ayrı yapıp kullanmak gerektirir. Derin bir kâse içerisine yarım su bardağı karbonat ve bir miktar su konularak karbonatın erimesi sağlanır. Çamaşırların güzel kokması istenirse birkaç damla uçucu yağ da bu karışımın içine eklenir ve çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne konur. Kimyasallardan uzak bu doğal yumuşatıcı hem çamaşırların yumuşamasına hem de güzel kokmasına sebep olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.