Doğrama Yaparken Bıçak Nasıl Tutulur?

0

Profesyonel şeflerin bıçağı tutma şekilleri vardır. Bu şekilde hem hızlı hem de güvenli bir şekilde doğrama yaparlar. Bu yazımızda size bıcağı güvenli tutmanın yöntemlerini anlatacağız. Körelen Bıçaklar Nasıl Keskinleştirilir?

İçeriğe başlamadan önce, bu yazı boyunca kullanıldığını göreceğiniz bazı temel bıçak terimlerini hızlıca gözden geçirelim:

Bıçak – Keskin bir kenara sahip bir bıçağın ön kısmı
Sap – Bıçağın tutulması gereken arka kısmı
Bolster – Bıçağın sapla buluştuğu alan
Omurga – Bıçağın keskin olmayan üst kenarı

Bıçak Nasıl Tutulmaz?
Bıçağı tutmak için kullanılan yönteme “parmak kavrama” denir. Bu kavrama ile işaret parmağınız bıçağın omurgası boyunca konumlandırılır ve tam olarak böyle bir bıçak güvenliği sağlanır.

İşaret parmağınızı omurga boyunca tutmak bıçak üzerinde bir kontrol hissi verirken omurgaya eklenen basınç bıcağınızın eğilmesine ve hatta parmaklarınıza zarar verebilir. Evde Bıçak Nasıl Bileylenir?

2 Farklı Güvenli Kavrama Seçeneği
Seçenek # 1 – Tutamak Tutacağı
Bıcak sapını tutma. Elinizin tamamı kol dayanağının arkasındaki kolu kavrar. Bu sağlam ve rahat bir tutuştur, hem yeni başlayanlar hem de küçük elleri olan insanlar için iyi bir seçimdir.

Tutma sapının en büyük sınırlaması, hassas kesim ve dilimleme açısından fazla kontrol sunmamasıdır. Daha fazla kontrol için bir sonraki seçeneği kullanmayı düşünün! Paslanan Bıçaklar İçin Çözüm Önerileri

Seçenek # 2 – Bıçak Tutacağı (AKA Tutam Şekli)
Bıçak tutacağı (“tutam kavrama” olarak da bilinir) birçok deneyimli aşçı ve şefin tercih edilen kavramasıdır. Bu tutamağı kullanırken, başparmağınız ve işaret parmağınız, desteğin önündeki bıçağa yaslanırken diğer parmaklar sapın etrafına sarılır.

Bıçak tutma yeri ile baş parmağınız ve işaret parmağınız bıçağın denge noktasına yerleştirilir. Bu, bıçağın ucu üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve çok fazla güç kullanmanız gerekmediğinden, uzun vadede bıçağınız için daha iyidir.

Parmaklarınızı Korumak için “Pençe” yi kullanın
Bıçağınızı güvenli bir şekilde tutmak önemlidir, ancak yemeğinizi de güvenli bir şekilde tutmak aynı derecede önemlidir! Yiyeceklerinizi güvenli bir şekilde tutmak, bıçağınızı kullanırken parmaklarınızın zarar görmemesini sağlar. Çatal-Bıçak Takımlarınız İlk Günkü Gibi Parlasın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.