Döküm Tencere ve Tavalarda Sık Yapılan 5 Hata

0

Döküm tencere ve tavalar son yıllarda yeni bir akım. Eğer tencere setinizi tamamen döküm tencere ve tavalardan oluşturduysanız yapmamanız gereken bazı hatalardan söz edeceğiz. Döküm tencere ve tavaları her yiyeceği pişirmek için kullanamazsınız.

1. Asitli Gıdalar Pişirmeyin
İki nedenden dolayı dökme demir tencerelerde asitli sosların pişirilmesinden kaçınmalısınız: İlki, asit, metalden az miktarda molekülü gevşeterek gıdalarınıza sızar ve metalik bir lezzet kazandırır. Bu metal lezzetleri tüketmek son derece güvenli olmasına rağmen hoş bir tat olmayabilir. İyi haber şu ki, yapılan testlerde metalik lezzet 30 dakikadan sonra yemeklere karışıyor.

İkinci sebep asit döküm tencereye zarar verebilir. Döküm tencerelerin yüzeyi bir süre sonra yapışkan hale gelir. Döküm tencere içinde yağ bittikten sonra asitli yiyecekleri bir kaç dakikadan fazla pişirmeyin ve içinde tutmayın. Örneğin yaptığınız tavuğun üzerine limon sıkacaksanız o zaman döküm tencere değil, daha farklı bir tencere tercih edin.

2. Farklı tatları pişirmeyin
Döküm tencerelerin yüzeyleri gözenekli bir yapıya sahiptir. Tencerelerin deterjanla temizlenmesi tavsiye edilmediği için bir önce pişen yemeğin tadı tencerede bir miktar da olsa kalır. Üst üste farklı lezzetlerde yemekler pişirecekseniz, aynı tencereyi kullanmanız doğru olmayacaktır. Örneğin et yemeğinin ardından bir tatlı pişirecekseniz mutlaka başka bir tencere kullanın.

3. Döküm tavada balık pişirmeyin
Döküm tavalar, ısıyı korumak için yetenekli oldukları için sevilmektedir. Etin üzerinde mükemmel kahverengi kabuk oluşturabilir. Ancak bu özellikle ısıya çok dayanıklı olmayan etler için iyi değildir. Özellikle balıklar, döküm tencerenin sıcaklığına dayanamaz. Somon gibi yağlı balıkların tavanın dibine yapışmasına engel olamazsınız.

4. Yapışan Yiyecekleri pişirmeyin
Döküm tencere ve tavaları birkaç ay kullandıktan sonra neyin pişip neyin pişmeyeceğini anlayabilirsiniz. Omlet, pilav, krep gibi yiyecekleri döküm tencere ve tavalarda pişirmeniz veya ısıtmanız mümkün değildir. Yapışacaktır ve çevirme işlemini maalesef yapamazsınız.

Yeni tavada biftek ve pastırma yapın. Bu gıdalardaki yağ, tavada katılaşmış yağ kaplamasını güçlendirecektir. Sonunda, yağlı gıdaları pişirmek için kullanıldıktan ve yıkanır ve düzgün bir şekilde bakıldıktan sonra tencerenizin yüzeyi daha kayganlaşır ve daha yapışkan olmaz ve krep ve yumurta gibi yiyecekleri bir süre sonra pişirebilirsiniz.

5. Yiyecekleri tencere veya tava içinde tutmayın
Yemeklerinizi pişirdikten sonra hemen başka bir kaba alın. Döküm tencere ve tava içinde yiyecek tutmayın, tencerenizi deterjan olmadan yıkayın ve kurutun. Her zaman kuru olarak saklayın. Tencerede bırakılan gıdalardaki asitler yemeğe metalik bir tat verebilir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.