Düşüncelerimizin, Hayatımızı Ne Kadar Etkilediğini Anlatan Bir Hikaye

0

Düşüncelerimizin, içimizden yaptığımız bu tür konuşmaların, yaşantımızı ne denli etkilediğini gösteren güzel bir hikâyedir bu.. Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, yaşam denizindeki rehberimiz, düşüncelerimizdir. Düşüncelerimiz bizi nereye çekiyorsa oraya gideriz. Özellikle olumsuz düşünceler, bizlere cesaret yerine güvensizlik verir. Eğer kendimizi iyi hissetmek istiyorsak, iyi şeyler düşünmek zorundayız.

Gelelim hikayemize…

Gecenin ileri bir saatinde, gezici bir satış elemanının kamyoneti,  lastik patladığı için ıssız ve karanlık bir yolda kalır. Eleman, lastiği değiştirmek istediğinde, krikosu olmadığını fark eder. Yapılacak en akıllıca iş, en kısa yerleşim birimine ulaşıp bir yardım istemektir. Yürümeye başlar ve uzunca bir süre gittikten sonra, uzakta bir çiftlik evinin ışığını görür. Çiftliğe doğru yürümeye başlar ve bir taraftan da düşünür:

“Gecenin ikisi oldu. Ya ev sahibi bana kapıyı açmazsa! Öyle ya, gecenin bu saatinde kapısına gelen biri emniyet telkin eder mi? Üstelik adam kapıyı açıp da benim kriko istediğimi öğrenince çok mu kızar? Ya krikosu yoksa! Gecenin bu saatinde insan uyandırılır mı diye öfkelenir mi? Elinde silahı var mıdır? Bana hakaret eder mi? O hakaret ederse ben ne derim?”

Bunları düşünürken kızmaya ve gerilmeye başlar. Sinirlendikçe yeni senaryolar yaratır ve sonunda eve ulaşıp kapıyı çalar. Kapıyı uyku sersemi açan adamın daha konuşmasına fırsat vermeden suratının ortasına bir yumruk atar ve “Krikonu al da başına çal” der.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.