Egzersiz Yapmanın 10 Faydası

0

Yaşınız, kilonuz veya atletik yeteneğiniz ne olursa olsun, egzersiz yapmanın 10 faydası yazımızı okuduktan sonra evinizin içinde kendinize ayıracağınız kısa bir süreyle egzersiz yapmaya başlayacaksınızdır. Vücudunuzun düzenli egzersizlere adapte olarak, sizin kendinizi daha güçlü ve daha sağlıklı hissetmesini sağlayacaktır.

Hayattan daha fazla keyif almak ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için egzersiz yapmanın 10 faydası ise şu şekildedir;

1- Yağlanmaya Karşı İyi Gelir

Egzersiz yapmak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ile desteklendiğinde kilo vermenize yardımcı olur, vücudunuzun yağlanmasını önler.

2- Dayanıklılığınızı arttırır

Kısa vadelide olsa başlarda sizi yoracaktır ama vücudunuz hamlığını attıktan sonra her işte daha az yorulmanın ve artan gücünüzün keyfini çıkarabileceksinizdir.

3- Virüs Kaynaklı Hastalıklardan Korur

Egzersizler bağışıklık sisteminizi de çalıştırır. Bu da sizin soğuk algınlığı, grip gibi çeşitli viral hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

4- Sağlık Sorunları Yaşama Riskinizi Azaltır

Egzersiz yapmak obezite, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, diyabet, metabolik sendrom, inme ve belirli kanser türleri gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır. Ağırlık taşıyarak yürüme gibi hareketler ise osteoporoz riskini azaltır.

5- Kronik Hastalıklarınızı Kontrol Altında Tutmanıza Yardımcı Olur

Egzersizler kan basıncınızı düşürmeye ve kan şekerinizi kontrol altında tutmaya yardım eder. Eğer koroner atardamar rahatsızlığınız varsa, egzersizler bu durumu yönetmenize yardımcı olabilir.

6- Kalbinizi güçlendirir

Güçlü bir kalbin hızlı atmasına gerek yoktur. Güçlü bir kalp, kanı en iyi şekilde pompalayıp vücudunuzun tüm bölgelerine kan akışını arttırandır.

7- Atardamarlarınızı Temiz Tutar

Egzersiz iyi kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) arttırır, kötü kolesterol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) azaltır. Bunun sonucunda atardamarlarınızda daha az birikinti olur.

8- Ruh Halinizi Arttırır

Egzersizler depresyona karşı iyi gelir, anksiyete ile ilgili gerilimi azaltır ve sizi rahatlatır.

9- Yaşlandıkça Güçten Düşmenize Mani Olur

Egzersizler kaslarınızın sıkılaşmasını sağlar, bu da siz yaşlandıkça hareket kabiliyetinizin korunmasını sağlayacaktır. Egzersizler ayrıca zihninizi de açık tutar. Haftada üç gün olmaz üzere günde 30 dakikalık egzersiz yapmanız daha yaşlı yetişkinlerdeki bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaktadır.

10- Daha Uzun Yaşatır

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin yapmayanlara oranla daha uzun süre yaşadığını ispatlamışlardır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.