Elektrikli Ocakta mı Yoksa Gazlı Ocakta mı Yapılan Yemekler Daha Lezzetli Olur?

0

Usta ellerde yapılan yemekler, her ocakta lezzetli olacaktır. Fakat yemek yapmakta usta olanlar, dikkat ederseniz et, tavuk ve balık yemeklerini genellikle gazlı ocakta ve oldukça yüksek ısıda hazırlarlar. Yüksek ısıda et ürünleri hazırlamak, etin suyunu içine hapsetmesini ve lezzetinin içinde kalmasını sağlayacaktır. Bu sebeple asıl önemli konu, hangi ocağın daha yüksek ısı verdiğidir. Son yıllarda piyasaya çıkan seramik tabanlı tencereler yemeğin lezzetini tek başına artırır.  Genel olarak fırında pişirilen yemekler; elektrikli ocakta, tencere yemekleri ise gazlı ocakta daha leziz olur.

Elektrikli Ocak

Elektrik ülkemizde oldukça yüksek maliyet ile üretilip dağıtılmaktadır. Ev harcamalarının oldukça büyük bir bölümünü oluşturan elektrik tüketimi, mutfak ocaklarında da artık yaygın kullanılmaktadır. Elektrik ile çalışan ocaklar, yemeği biraz uzun sürede pişirir. Gaza göre daha düşük ısıda yanan ve alev vermeyen elektrikli ocaklar fırın yemekleri için idealdir ve fırında pişirilen et ve balık ürünlerinin lezzetini artıracaktır. Börek ve kek yapımında da kullanılan elektrikli fırınlar, gazlı fırınlara göre bu tür ürünlerin daha lezzetli olmasını sağlar.

Gazlı Ocak

Birçok evde kullanılan gazlı ocaklar, tencere yemekleri için idealdir. İster et ürünleri, ister çorba, dolma, sebze yemeklerinin pişirilmesinde kullanılan gazlı ocaklar, yemeklerin daha leziz olmasını sağlayacaktır. Yüksek ısı gerektiren et, balık, tavuk gibi yemeklerde gazlı ocaklar kullanılarak yapılır ve lezzetli olur. Gaz elektriğe göre daha tasarruflu bir yakıttır. Mutfakta yoğunlukla gaz kullanımı, evdeki yakıt tasarrufu için de gereklidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.