En Cesur İnsanların 9 Özelliği

0

Hepimiz biliyoruz ki atılgan, cesur ve korkusuz insanlar bu dünya üzerinde büyük işler başarıyorlar. Her örneklemede onların isimlerine ve karakter özelliklerine denk gelebilmek mümkün oluyor. Peki, genel anlamda baskın karakterli ve korkusuz hareket eden bu insanların en temel 9 özellikleri nelerdir?

mosk1. İnanılmaz Bir Vizyon İle Radikal Fikirlerini Yansıtabiliyorlar

Elon Musk bu konuda tipik bir örnek. Bir mühendislik mezunu değil, ancak NASA ile ortak proje gerçekleştirerek Mars’a gidecek insanları toparlayabilen bir uzay ajansını kurdu Musk. Karar verip atılmak, uzayda yol almaktan daha zor; ama bunu başarabilmek çok önemli!

 

 

 

 

 
fiennes-2. Aslında Korkusuz Değiller; Ancak Korkularını Bulup Yüzleşebilirler

Sir Ranulph Fiennees, yazar ve kâşif olarak biliniyor. Bypass geçirmesinin ardından yalnızca 4 ay sonra 7 kıtada 7 gün süren 7 maratona katıldı ve koşularını gerçekleştirdi. Yükseklik korkusunu kabul eden Sir Fiennes, çözümü ise en büyük korkuya yürümekte buldu; bugün Sir Fiennes, Everest Dağı’na tırmanan en yaşlı insan olarak anılıyor (65 yaş).

 

 

 

 

madison3. Zorluklara Ve Acıya Aldırış Etmeden Harekete Geçerler

1812 yılındaki savaşta, İngilizlerin Beyaz Saray’a çok yaklaşması ile buradan çıkarılmak istenen First Lady Dolley Madison, eşim olmadan bulunduğu yerden çıkmayacağını söyledi ve savaş daha tepesinde cereyan ederken kıs kardeşine satır satır mektup yazdı. Eğer erkek olsaydı, muhtemelen Beyaz Saray’ın pencerelerinden atlayarak ölümüne savaşacaktı.

 

 

 

4. Eski Limitleri Artırırlar Ve Sınırları Aşarlar

amelia

Amelia Earhart kendisine yöneltilen okyanusu uçarak geçme teklifini geri çevirmedi ve düşünmeden kabul etti. 1928 yılında yaşanan bu hadise sonunda okyanusu geçen ilk kadın pilot olma ünvanı da kendisinde kaldı.

5. Fikirlerinden Ödün Vermezler, Yalnız Kalsalar Bile

kyii

Aung San Suu Kyii’nın eşi, 1999 yılında İngiltere’de öldü. Bunun üzerine İngiliz askeri cunta yetkilileri, Kyii’nin eşini görmek için gitmesini teklif etti. Ancak Kyii, bunun bir hile olduğunu ve inancı doğrultusunda ülkeyi terk etmek istemediğini belirtti. Fikirlerinden sapmadı ve eşini uğurlamaya gitmedi. Tarih ülkesi adına onurlu davrandığı için Kyii’yi unutmadı.

6. Kaybetseler Bile Geri Düşmezler, Zirvede Kalıncaya Dek

steve-jobs

Bu konudaki en büyük örnek Steve Jobs’tır. Kurduğu şirketten kovulması, başına getirdiği CEO’nun kendisine meydan okuması ve yılmadan çalışmaya devam ederek günün birinde teknoloji alanında bir dev olan Apple ile anılması, Jobs’ı başlı başına bir kahraman yapmıştır.

7. Herkesin Başarı Tarifi Onlar İçin Geçerli Olmayabilir

jeong

Dr. Ken Jeong tıp alanında büyük başarılara imza atan bir uzman; ancak insanlar onu yaptığı komedi ve stand up gösterileri ile tanıyor. Dr Ken ise bu duruma kahkaha atıyor.

rosa-marks8. Konuşurlar, Ayağa Kalkıp Haykırırlar

1 Aralık 1955 tarihinde, o zaman için 42 yaşında olan Rosa Parks, bindiği otobüsteki ırkçı kuralı çiğneyerek tarihe geçti. Siyahilerin arka kapıdan inmesi ile ilgili olarak önden inmek isteyen, yerinden kalkmayarak da oturma özgürlüğünü savunan Parks, çok sayıda insana ilham kaynağı oldu ve ırkçı kurallar zaman içinde yumuşatılmaya ve yok edilmeye başlandı.

 

 

 

 

barry9. Zamanı Geçmiş Düşünceler İle Yüzleştiklerinde, Midelerine Güvenmek Zorundalar!

Dr. Barry Marshall, 2005 yılında aldığı Nobel Ödülü’nü, bir bakteri karışımını doğrudan içerek kendine ülser vermesi ile kazandı. Çünkü bu konuda bakteriler ile ülserin karışımlarından çıkacak sonucu kimse Marshall gibi düşünmüyordu. Marshall, kararlılığını kendinde uygulayarak tüm dünyaya fikrinin arkasında durduğunu ve haklı çıktığını ispatlamış oldu.


Share.

About Author

Comments are closed.