En Etkili Bavul Hazırlama Yöntemleri

0

Tatile çıkmanın hem en keyifli hem de en stresli aşamalarından biri hiç şüphesiz bavul hazırlamak. Tatile giderken ihtiyacımız olan her şeyi yanımıza almak istiyoruz ama sonrasında yerinden kalkmayan bavullarla karşı karşıya kalıyoruz.

Havalimanlarında bavullarınızı açıp çantadan çantaya aktarma yapmak zorunda kalıyorsanız, araba bagajlarına bavullarınızı sığdırana kadar birçok farklı yöntem deniyorsanız bu ipuçları çok işinize yarayacak!

Liste yapın

Bavulunuzun içine koymayı düşündüğünüz her şeyi listeleyin. Eğer bavulun içeriği gözünüzün önünde liste halinde durursa nelere gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Hem de unuttuğunuz bir şey kalmaz.

Akıllı tercihler yapın

Eğer gerçekten hafif bir bavul hazırlamanız gerekiyorsa, daha çok kombin seçeneği sunan kıyafetlere yer vermeye çalışın. Örneğin bavula koymayı düşündüğünüz bir tişört, bavulun içindeki sadece tek bir altla yakışacaksa, onu gözden çıkarabilirsiniz. Onun yerine en az 2-3 altla kombinleyeceğiniz üstleri tercih etmelisiniz.

Katlamayın, rulo yapın

Kıyafetlerinizi katlamak yerine bavulun içine rulo yaparak koyarsanız, katlayarak koymaya oranla çok fazla yer kazanırsınız. Hem de kıyafetleriniz buruşmaz.

Çamaşır yıkayabileceğinizi unutmayın

Otellerde çamaşır yıkama imkânının olduğunu unutmayın. Eğer gideceğiniz yerde (otel, yazlık ev, arkadaşınızın evi vs.) çamaşır yıkama fırsatınız varsa bavulunuzun içine her gün için bir kıyafet koymaktan hemen vazgeçin.

Vakumlu poşetler kullanın

Size ütü problemi çıkarma ihtimali olsa da, vakumlu poşetlerin küçük boyları bavulunuzda inanamayacağınız kadar yer kazandırır. Tabii ki ağırlık değişmeyeceği için, uçak bagaj limitlerine takılmanıza engel olmayacağını hatırlatmak isteriz.

Seyahat boylarını tercih edin

Eğer gideceğiniz yerden satın alma imkanınız varsa, kozmetik malzemelerinizi yanınıza almamak ilk tercihiniz olsun. Ancak yine de onlardan vazgeçemiyorsanız, kocaman şampuan şişelerini çantaya doldurmak yerine ufak seyahat boylarını tercih edebilir ya da kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz ufak seyahat boy şişelerine kendi malzemelerinizi doldurabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı da kullanın

Bavulun içine bir türlü sığdıramadığınız ayakkabılarınızın içine poşete geçirdiğiniz ufak tefek eşyalarınızı koyarak yer kazanabilirsiniz. Yine de ayakkabılar bavul içinde çok yer kaplayacağı için her kıyafet için bir ayakkabı koymaktan vazgeçin. Bunun yerine en kullanışlı ayakkabılarınıza görev verin.

 

Kitaplara dikkat edin

Birçoğumuz zamansızlıktan kitap okuyamamaktan şikayetçi. Kitap okumak için en güzel zaman da hiç şüphesiz tatiller. Ancak kitaplar bavullarda hem ağırlıkları hem de boyutlarıyla ne kadar da çok yer kaplıyor. O halde özellikle son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan e-kitap okuyuculara ne dersiniz? Hem de tek bir e-kitap okuyucuya 500 kitap sığdırabilirsiniz!

Şüpheye yer vermeyin

Eğer son anda hâlâ bavula koyup koymamaya karar veremediğiniz eşyalar varsa onları koymaktan vazgeçin. Çünkü eğer şüphe duyuyorsanız onlara çok da ihtiyacınız yok demektir. Şimdiden iyi ve hafif yolculuklar dileriz!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.