En İyi Makyaj Temizleyiciler Mutfağınızda Saklı

0

Makyajınızı temizlemek için makyaj temizleyici ürünlere muhtaç olmadığınızı biliyor muydunuz? Mutfağınızda bulunan birçok ürün, aslında oldukça etkili birer makyaj temizleyici. Eğer siz de daima doğallıktan yanaysanız veya eve geç geldiğiniz bir gün, makyaj temizleyicinizin bitmiş olduğunu fark ederseniz, doğruca mutfağa yönelin. Sonuçlara inanamayacaksınız!

Avokado

Suya dayanıklı, inatçı makyajı çıkarmak için birebir olan avokadonun içeriğindeki yağ, zaten birçok doğal makyaj temizleyici ürünün ana maddesi. Avokadonun etli kısmına bir kulak çubuğunu sürterek yağını çıkartın. Sonra bu kulak çubuğuyla en inatçı göz makyajınızı temizleyin. İçeriğindeki E vitamini göz çevrenizi beslerken, avokadonun yağı gözeneklerinizi de tıkamaz ve suyla kolayca durulanır. Hassas veya sivilce eğilimli ciltler de için de uygundur.

Hindistan Cevizi Yağı

Eğer cildiniz kuruysa, makyajınızı aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağıyla temizlemeyi deneyin. Böylece hem makyajınızı en etkili şekilde temizleyebilir, hem de kuru cildinizi nemlendirebilirsiniz. Katı halde bulunan Hindistan cevizi yağından bir kaşık kadar alarak elinizde eritin. Sonra tüm cildinize bu yağı uygulayarak bir makyaj temizleme pamuğuyla silin. Son olarak suyla durulayın. Cildinizin saniyeler içinde fondöten ve pudradan arındığını göreceksiniz.

Ancak, hatırlatmakta fayda var. Birçok kişi Hindistan cevizi yağından oldukça memnun olsa da, gözenekleri tıkayabileceği için belli cilt problemleri olan kişilerin kullanması önerilmiyor. Sizin de egzama veya sedef gibi cilt hastalıklarınız varsa, bu ürünü kullanmadan önce mutlaka dermatoloğunuza danışın.

Süt

Herkesin buzdolabında mutlaka bulunan süt, aslında en ucuz ve en etkili makyaj temizleyicilerden biri. Bir makyaj pamuğuna biraz süt dökerek, bununla cildinizi yavaşça ovarak silin. Göz kapaklarınızda da kullanabileceğiniz süt, hem makyajınızı derinlemesine temizleyecek, hem de içindeki laktik asit sayesinde cildinizdeki ölü deriyi arındırarak, cildinize tazelik verecek. Eğer cildiniz yağlıysa, yarım yağlı sütleri tercih edebilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra cildinizi bol suyla durulayın. Cildiniz hiç olmadığı kadar pürüzsüz ve temiz görünecek.

Salatalık

Salatalığın cilt için faydalarını bilmeyen yoktur. Salatalığı ince ince doğrayarak bir kase soğuk suyun içine alın. Sonra bu suya daldırdığınız makyaj temizleme pamuğuyla yüzünüzü silin. Böylelikle cildinizi tüm kir, yağ ve makyajdan arındırabilir, taptaze bir cilde kavuşabilirsiniz.

Muz

Hem makyajınızı temizlemek, hem de cildinizi nemlendirmek istiyorsanız, muz en yakın dostunuz olacak. Bir muzu ezerek macun haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 5 dakika kadar cildinizde bekletin. Bu sürede, muzun içindeki enzimler gözeneklerinizin derinliklerine işlemiş makyaj artığı ve kiri söküp alacaktır. Sonra, ılık suda ıslattığınız bir havluyla cildinizi silin ve pürüzsüz, temiz ve nemlendirilmiş cildinizin tadını çıkarın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.