Eşi Hamile Olan Baba Adaylarına Tavsiyeler

0

İnsanların yaşama, barınma, beslenme, solunum, sindirim boşaltım, üreme gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra aile kurma, sevme, sevilme, saygı ve değer görme gibi manevi ihtiyaçları ve istekleri de vardır. Bu yüzden bireyler belirli bir yaşa geldikten sonra hayatlarını birleştirmeyi seçtikleri kişiler ile bir birlikteliğe başlarlar ve evlenirler. Evlilik süreci bireylerin birlikte bir hayatı paylaştıkları ve her türlü sorumluluğu üstlendikleri bir dönemdir. Kişiler bu dönemde ortak kararlar alıp birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yaklaşmalıdır. Bireylerin birbirlerine saygı göstermedikleri ve destek olmadıkları takdirde ilişkilerde sarsıntılar oluşur ve kişiler birbirine olan güveni yitirir ve bu durum ayrılık gibi sonuçlar doğurur. Bireylerin birbirlerine en çok destek olmaları gereken dönemlerden birisi de şüphesiz ki hamilelik sürecidir.

Hamilelik bir değişim dönemidir ve bu değişim annenin hamileliğini öğrendiği andan itibaren hem anne hem de baba üzerinde bambaşka bir sorumluluk duygusu yaratması ile başlayacaktır. Bu dönem aileye katılacak olan yeni bireyin hayatını garanti altına almak, ona huzurlu bir yaşam sunabilmek amacı ile kendi sorumluluklarının daha çok farkına varacak ve artık daha dikkatli bir biçimde hareket edecektir. Bu sayede daha birey dünyaya gelmemiş olmasına rağmen kişilerde anne ve baba bilinci duygusu oturmaya başlayacaktır.

Peki, hamileliğin eşler üzerindeki etkisi nelerdir ve bu süreç içerisinde eşlere ne gibi görevler sorumluluklar düşer?

Hamilelik süreci şüphesiz ki anne tarafından son derece duygusal bir süreçtir. Annenin bu farklı duygu değişimlerinin temelinde bedendeki değişimler büyük yer tutar. Anne adayı vücudunda oluşan bu değişimler sonucunda kendisini eskiye göre daha az çekici bulabilir. Severek giydiği kıyafetlerinin artık içerisine girememenin, aynaya baktığında vücudunu beğenmenin anne adayı üzerinde yaratacağı ağır bir psikolojik baskı oluşabilir. Bu noktada sorumluluğun büyük bir kısmı baba adayına düşmektedir. Baba adayının eşinin bu duygusal sürecine son derece toleranslı davranması ona destek olması ve ilişkilerinde ki gerginliği bu şekilde davranarak azaltması gerekmektedir.  Anne adayının hamilelik sürecinin ilerlediği dönemlerde hareketlerinde meydana gelebilecek olan kısıtlanmalar sebebi ile yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklarında aksamalar meydana gelebilir bu noktada baba adayının eşine son derece anlayışlı bir şekilde davranması gerekmektedir. Anne adayı açısından bu süreç son derece duygusal bir dönemdir. Bu sebep ile anne adayı son derece hassas, kırılgan, kızgın ve ya hüzünlü davranabilir. Bu dönemde anne adayı olur olmaz şeylere aniden parlayabilir, normalde hiçbir şekilde ağlamayacağı şeylere ağlayabilir, ufacık şeylere alınganlık gösterebilir kısacası bir iyi bir kötü hissedebilir. Bu yüzden eşinin ona her konuda destek olup tüm bu duygu değişimlerini anlayış ile karşılaması ve sakin kalıp sevgi dolu yaklaşması gerekmektedir.

Aile kurmak bireylerin hayatlarını birleştirdikleri dönemden sonra birbirlerine karşı olan sorumluklarının arttığı ve artık bencil bir şekilde değil de birlikte hareket etmelerini gerektiren bir dönemdir. Bu durum evliliğin her döneminde bu şekilde devam etmelidir. Ancak hamilelik sürecinde anne adayının duygusal durumundan ve içinde bulunduğu ruhsal değişimden dolayı eşinin bu konuda ona destek olması, hayatının her döneminde ve özellikle bu dönemde ona kendisini hep özel hissettirmesi gerekmektedir. Hamilelik her ne kadar anne adayı için zorlu bir süreç olarak gözükse de bu durum aslında babalar açısından daha çok sorumluluk gerektiren bir durumdur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.