Eski Boya Fırçalarını Nasıl Temizlersiniz?

0

Duvarlarınız yeni bir boya ile parlıyor, ancak üç gün sonra fırçaları temizlemeyi unuttuğunuzu hatırladınız. Boyanın üzerinde kuruduğu fırçalar için yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kesinlikle çöpe atmayın.

Bir miktar sabır vesküçük bir çaba ile fırçalarınızı eski haline getirebilirsiniz.

Boya fırçalarının kılları üretildiği maddelerden dolayı kontrolü zordur. Onları temizlemek için geleneksel bilgelik sıcak sabunlu su ister. Ancak, bu görüşe karşı gelenler de vardır. Bunun yerine suyun içine çamaşır yumuşatıcısı koymak çok daha iyi sonuçlar vermektedir. 1 litre suyun içine bir fincan yumuşatıcı koyun. Fırçalarınızı bu suyun içine batırın.

Fırçanız hala istediğiniz gibi değilse o zaman sirke kullanın. Fırçalarınızı bir kasın içine koyun. Üzerine kaynamış sirke dökün. Sirke suyunun sıcaklığı oda sıcaklığına gelinceye kadar fırçaları içinde tutun.

İsterseniz sirkenin içinde fırçanızı da kaynatabilirsiniz.

Eğer gerçekten çok kötüse, son çare olarak boya tinerini deneyebilirsiniz. Cam bir kavanozun içine fırçalarınızı koyun. Üzerine tiner dökün ve cam kavanozun kapağını kapatın. Birkaç gün içinde bekletin. Tinerden çıkardığınız fırçaları plastik bir fırça ile fırçalayın.

Boya fırçaları hakkında bilmeniz gerekenler:
Fırçalarınızı boyaya başlamadan önce ıslak hale getirmeyin (nemlendirmeyin, ıslatmayın) Boya bittiğinde onları temizlemenize yardımcı olursunuz.

Fırçalarınızı hemen yıkamayı (veya istemiyorsanız) yerinde bırakmayın. Bunun yerine, ahşap sapı ıslatmadan kılları örtmek için eski bir kavanoz yeterince sıcak sabunlu su ile doldurun. (Ahşap su emerseniz genişler ve zamanla fırça kılları kaybeder ve parçalanır).
Yağlı boya kullanıyorsanız, sabunlu suyu istediğiniz solvent ile değiştirin.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.