Eskiyen Kıyafetler Nasıl Değerlendirilir?

0

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de, çevre bilinci ve dünyanın doğal kaynaklarını koruma isteği yaygınlaşıyor. Bu trendin sonucu olarak doğan, DIY akımından, ülkemizde etkilenmiş durumda. Bu felsefeyi benimseyenler, gelir durumlarının yüksek veya düşük olmasına bakmazsızın, her türlü kullanılmayan eşyayı, yeniden kullanmak üzere değiştirmek ve değerlendirmek üzerine çalışırlar. Eski gazetelerden tutunda, eski kıyafetlere kadar pek çok malzeme, yeniden kullanılabilir hale getirilebilmektedir. Eskiyen kıyafetler, sahibinden başkasının da işine yaramayacak kadar eski kıyafetleri ifade etmektedir. Bu noktaya gelmemiş kıyafetler, ihtiyacı olan bir başka kişiye verilerek değerlendirilebilir. Ancak, artık giyilmesi mümkün olmayan, tamir edilse bile eskisi gibi görünemeyecek olan kıyafetler, atılmak zorunda kalınabilir. Atılmak üzere olan kıyafetler, ihtiyaç olan başka bir şekle dönüştürülerek, çöpe gitmekten kurtarılabilir. Bu değerlendirme yöntemleri sayesinde, o an ihtiyaç duyulan bir başka eşyaya sahip olunabilir.

DIY – “Kendin Yap” Nedir?

DIY, “Do it yourself” kelimelerinin baş harflerinden oluşan, yeni bir kelime denebilir. Türkçe karşılığı; kendin yaptır. Bu akım, genel olarak, eskiyen veya artık var olan formu ilen ihtiyaç duyulmayan bir malzemeyi, yeni bir forma sokarak, yeniden kullanıma kavuşturmayı ifade eder. DIY, en basit şekilde, eldeki artık kullanılmayan eşyayı, yeniden kullanılabilir hale getirmektir. Bunun için; makas, iplik, yapıştırıcı, boya, iğne, fırça, vernik gibi, temel ve basit malzemeler kullanılabilir. Daha ötesindeki, bir başka makineye girmesi gereken veya dönüşüm için bir ustaya verilmesi gereken işlemler, DIY kapsamında değildir. Yeniden değerlendirmelerin hepsi, çevre bilinci gelişmiş kişiler tarafından, oldukça kabul gören işlemlerdir.

Eski Kazaklardan Yeni Malzemeler

Kolları yıpranmış, yıkanmaktan örgüleri bozulmuş kazaklar, artık atılmak üzere olabilir. Ancak, eski kazaklarınızı, en basit yöntemle, gerekli yerlerden keserek ve düzgünce dikerek, kırlentlerinizin üzerine, sıcak ve yumuşak kılıflar haline getirebilirsiniz. Ya da, aynı boyda kareler keserek, bu kareleri birbirine dikerek, istediğiniz boyutlarda bir battaniye veya sıcacık bir koltuk şalı elde edebilirsiniz. Eski bir kazağı, dış kenarlarından dikerek, büyük bir dikdörtgen haline getirip, içine bir miktar elyaf koyduğunuzda, evinizdeki kediniz veya köpeğiniz için, yumuşacık ve yeni bir yatak sahibi olabilirsiniz.

Eski Kotları Değerlendirme

Eski kotlar, belli yerlerinden eskimiş ve yıpranmış olsa bile, geriye kalan kısımları ilk günkü gibi dayanıklı duruyordur. Eski kotlarınızın, dikiş yerlerini tamamen keserek, elinizde sadece kot kumaşı kalacak haline getirebilirsiniz. Bu düzensiz kot kumaşı parçalarını, birbirine uyumlu fakat farklı boylarda dikdörtgenler şeklinde kestikten sonra, kenarlarından birbirine tutturabilirsiniz. Daha önce ayırdığınız dikişli kısımları, istediğiniz boyuta getirdiğiniz bu örtünün, bir kenarına halka şeklinde dikerek, sağlam ve gösterişli bir perdeye sahip olabilirsiniz. Eski kot kumaşı, aynı zamanda, oldukça dekoratif görünen bir kumaştır. Dış kapağı sert olan defter, ajanda ve benzeri malzemelerinizi kaplayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.