Ev Bitkilerinizi Yeniden Canlandırmanın 10 Püf Noktası

0

Eviniz, balkonunuz veya bahçeniz için aldığınız bitkiniz bir kaç hafta içinde solgun, sarı ve keyifsiz mi görünüyor? Yavaş yavaş öleceğini düşünüyorsunuz ama isterseniz bitkinizi yeniden canlandırabilirsiniz. Biraz çaba sarf edip, bazı püf noktalarını uygularsanız yakında mutlu, sağlıklı ve güzel bitkilerden oluşan bir koloni oluşturabilirsiniz!

Gübre olarak Kahve Posasını Kullanın
Her sabah kahve içerseniz, neden bu kahvenın telvesini dökmek yerine kullanmıyorsunuz? telveye bitkilerinizin toprağına dökün. Kahve asidiktir, bu nedenle toprağın asiditesini artıracaktır ve salyangoz ve karıncalar gibi istenmeyen zararlıları önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda pahalı gübrelere mükemmel bir alternatif!

Drenaj için Çakıl Kullan
Bitkiniz için doğru miktarda suyu bulamıyorsanız, bitkiyi dikerken saksının tabanına çakıl taşları koymayı düşünün. Çakıllar, sulandıktan sonra kabın tabanında toplanan sudan uzakta kalacak kökleri muhafaza edecektir. Çok yaygın bir sorunun kolay bir şekilde çözülmesi. Bitkileriniz kök çürümesine yakalanma olasılığı azdır ve daha mutlu ve sağlıklıdır!

Bitkilerinizi Taşımayın
Bitkileriniz için doğru yeri bulmadan önce bakım talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Ne kadar güneş ışığına ihtiyaç duyduklarını ve doğrudan ya da dolaylı olması gerekip gerekmediğini, başarılı bir bitki yetiştirme ortamı belirleyecektir. Ancak, tüm gereksinimleri karşılayan iyi bir yer bulduğunuzda onları hareket ettirmeyin. Bitkiler çok fazla taşınmaktan hoşlanmazlar ve eğer bir yerde gelişirlerse, evinizin başka yerlerinde bulunmak istemeyebilir.

Haşlanmış Su kullanın
Bazen musluklarımızdan gelen su bitkilerimiz için yeterli değildir. Fakat suya daha fazla besin eklemek zor ya da masraflı olmak zorunda değildir. Bir dahaki sefere sebze veya yumurta kaynattığınız suyu boşa harcamayın! Su soğuduktan sonra bitkilerinize dökün. Gıdanın tüm besinlerini alacaklar ve suyu israf etmemiş olacaksınız.

Kök Çürümesini Durdurmak İçin Hidrojen Peroksit Kullanın
Bitki sahipleri için kök çürümesi kadar korkunç hiçbir şey yoktur. Ve birçok ev bitkisinde ortak bir problem olduğu için, hayatınızın bir noktasında yaşayabilirsiniz. Kök çürümesi, bitkileriniz çok fazla suda uzunca bir süre kaldığı zaman olur. Bitkilerinizdeki yaprakları sarıya çevirdiğini fark ederseniz, olası sebep budur. Ancak hidrojen peroksit ve suyun basit bir çözümü, bitkinizi geri getirebilir. Hidrojen peroksit kabarcıklanarak bitkinin köklerine ihtiyaç duydukları oksijen verilir!

DIY Sulama Şişesi oluşturun
İster bir bitki olsun isterse çok daha fazla tatil gittiğinizde onlarında sulanması gerekir. Uzakta olduğunuz süre boyunca bitkilerinizle ilgilenmek için bir arkadaşınıza veya aile üyenize rica etmek zorunda değilsiniz. Plastık veya cam sise içine su doldurun. Sisenin ağzını toprağın içine sodkarak ters bir şekilde yerleştirin. Bitkiniz suya ihtiyaç duyduğunda şişeden suyu çekecektir.

Yapraklarındaki Toz
Evinizin tozunu alırken bitkilerinizin yapraklarının da tozunu almayı unutmayın. Bitkiler, güneş ışığını enerjiye çevirmek için sadece yapraklarına ihtiyaç duymazlar. Aslında onlar da “nefes alıyor”. Yaprakları çok tozlu hale gelirse oksijeni ememezler ve sağlıklı bir bitkinizi hastalıklı bir bitki haline getirirler. Yaprakları mümkün olduğunca sık tozdan uzak tutun. Yapraklara zaman zaman su ile yıkamakta iyi bir fikirdir.

Orkideyi Buz Küpüne Oturtun
Orkide bakımının zor olduğu konusunda bir üne kavuşmuştur. Sıcak hava koşullarındaki diğer bitkiler gibi, çok miktarda suya ihtiyaç duymazlar, ancak suyun düzenli olması gerekir. Orkideğinize haftada bir kez bir buz küpünün içine oturtun. Doğru miktarda suyu almasını sağlayacak ve buzun yavaş serbest kalması kök çürüklüğünü engelleyecektir.

Otları Köklendirerek Yetiştirin

Bitkiler tohumdan yetiştirmek sıkıcı, zaman alıcı ve genellikle hayal kırıklığı yaratabilir. Fide filizlenmesi bir hafta sürebilir ve ilk birkaç ay süper hassas olurlar. Aldığınız taze otları köklendirerek yetiştirebilirsiniz. Kökler büyümeye başlayana kadar uçları suya batırın, sonra yeterince güçlü olduklarında toprağa nakledin.

Doğru Toprak Kullan
Farklı bitkilerin çok farklı ihtiyaçları vardır . Kaktüsler geleneksel ev çiceklerinden çok daha seçici olabilirler. Sıcak, kuru ve çöl iklimlerinde geliştikçe, evinizde de bu tür şartlarda en iyisini yaparlar. İstediği toprak çok daha zayıf ve tipik bir bahçe toprağına kıyasla çok daha kurudur. En iyi sonucu almak için bu tür bitkiler için yapılmış bir toprak satın alın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.