Ev Dezenfektanını Kendiniz Hazırlayabilirsiniz

0

Çocuklarınız okuldan eve geldiğinde birçok mikrobu özellikle de grip, nezle gibi hastalıkları eve getirebilir. Evinizde gribal bir enfeksiyon olduğunda dezenfekte etmek önem kazanır. Dezenfeksiyon, temizlemeden farklıdır çünkü dezenfektanlar bakterileri öldürürler, böylece üreme yapamazlar. Temizleme, ise bakterinin yer değiştirmesini sağlar ama öldürmez.

Çamaşır suyunun dezenfektan olarak kullanılması nadir değildir . Bununla birlikte, çamaşır suyu çok tehlikeli olabilir ve bunu önermiyoruz. Aslında, kendi DIY dezenfektan spreyini yapmak için en iyi nedenlerden biri, raf ömrünü uzatan temizleyicilerde bulunan kimyasalların miktarının çok yüksek olması ve tehlikeli olabilmesidir.

Kendi ev yapımı dezenfektan spreyini yapmak için aşağıdaki tarifi uygulayın. İki antibakteriyel uçucu yağ içerir. Bu tarifi kolaydır ve evinizi tazeler ve bakteri içermez şekilde bırakabilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler
2/3 fincan yüksek dayanıklı votka
1/2 su bardağı beyaz damıtılmış sirke
3/4 fincan damıtılmış su
30-40 damla çay ağacı esans yağı
30-40 damla Limon özü yağı
Sprey şişesi

Yapılışı
Temiz bir sprey şişesi kullandığınızdan emin olun. Herhangi bir ağartıcı veya diğer ürün kalıntıları olmamalıdır. Yeni bir şişe en iyi yol olabilir, ancak ne olursa olsun, temiz olduğundan emin olun. Şişeye votka, sirke ve suyu dökün. Votka mükemmel bir dezenfektandır. Votka bakterileri öldürür, yüzeyleri temizlemeye yardımcı olur ve kokuları gidermek için çalışır. Sıvı sirke var kiri temizlemeye yardımcı olabileceğinden harika bir seçenektir. Sonra, damıtılmış suyu ekleyin. Damıtılmış su kullanılması bakteri içermemesi nedeniyle önemlidir.

Şimdi, gerekli yağları ekleyelim. Ancak hangi temel yağlar dezenfekte etmek için iyidir? Çay ağacı esansiyel yağı antibakteriyel olması sebebiyle mükemmeldir. Çay ağacı yağı, bakterilerin neden olabileceği enfeksiyonlarla savaşabilme kabiliyeti nedeniyle etkili yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu DIY dezenfektan spreyleriniz için mükemmel bir seçenektir.

Limon otu yağı da antibakteriyel özellikler bulunan bir bitkidir. Çalışmalar, özellikle mutfak tezgahınızda yaşayan bakterileri öldürmek için iyi bir seçimdir.

Tüm maddeleri şişeye yerleştirdikten sonra ağzını kapatın ve iyice çalkalayın. Önce dezenfekte edilecek alanı silin ardından spreyi sıkın ve yeniden silip kurutun. Her kullanımdan önce şişeyi sallamayı unutmayın.


Share.

About Author

Comments are closed.