Ev İşlerinin Kadın Erkekler Arasında Dağılımı

0

Ev işleri bizim gibi daha erkek egemen toplumlarda genellikle sadece kadınların görevleri olarak algılanır. Ancak doğru bir mantık ile baktığınızda ise günümüzün dünyasında durum çok farklı. Kadınlar da artık çalışma hayatının içinde aktif olarak yer alıyorlar. Kadınların ve erkeklerin de çalıştığı bir ortamda evdeki iş bölüşümü de kaçınılmaz oluyor.

Kadın Evdeki Tüm İleri Yapmak Zorunda Değil

Eğer bir erkek vicdanlı ise hem dışarıda bir işte çalışan ya da çalışmayıp ev hanımı olan eşine yardımcı olur. Bu durum eğitimli ya da eğitimsiz erkekler için de fark etmez. Toplumumuzun içine düştüğü hatalardan birisi de kadının evdeki tüm işleri yapmakla yükümlü olduğu düşüncesidir. Kadın aynı zamanda anne, eş, hizmetçi gibi gayret gösterirken erkekler eğer vakitleri ve durumları müsait ise yardımcı olmak zorundadır.

Eğer evde küçük bir bebek varsa kadın bebek ile ilgilendiği zamanlarda erkek de yemek sofrasını hazırlayıp ona yardım edebilir. Yemekten sonra da sofrayı toplayıp onun  da nefes almasını sağlayabilir. Eşi çamaşır yıkarken bir erkek de evi süpürebilir. Ya da evde yemek yapıp bulaşıkları yıkayabilir. Hayat müşterek ise yanınızda eşiniz olarak bulunan insan kendini paralarken bir erkek olarak sizin de ona yardımcı olmanız gerekir. Düşünün ki eş kelimesinin bir anlamı da birbirine denk demektir.  Yoksa sadece menfaatiniz için bir varlığa belirli misyonları yükleyip onu sömüren bir varlığa dönüşebilirsiniz.

Kılıbık Değil Kalbi Ilık Erkek

Eşine yardımcı olan erkekleri maalesef toplumumuzda kılıbık olarak adlandırırlar. Ancak onlar aslında eşlerine kıyamayan ve hayat arkadaşlarına her alanda destek olmaya çalışan sıcacık bir kalbe sahip insanlardır. Bu nedenle onlara Kalbi Ilık Erkek demek çok daha mantıklı olacaktır. Maço tavırlarla hayatı birlikte yaşamayı seçtiği insana eziyet edercesine onun çabalarına kayıtsız kalmanın da ne kadar insana yaraşır bir durum  olduğunu durup düşünmek gerekir.  Bu nedenle evde ciddi bir işbölümü yapıp iki tarafın da mutlu olmasını sağlamak gerekir. Aksi taktirde kadınlar mutsuz olmakta ve bu durum da tüm evlilik hayatlarına yansımaktadır. Boşanmaların bir bölümü de bu tür anlaşmazlıklardan kaynaklanmaktadır. Tüm bunların önüne geçip mutlu bir hayat sürmek için eşlerin birbirlerinin yüklerini hafifletecek davranışları tercih etmeleri gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.