Ev Yapımı Ahşap Koruma ve Cilalama Tarifleri

0

Ahşabı güzel göstermek isteriz, ancak güzel ve parlak görünen cilanın ahşabın kendisi için aslında iyi olmayabileceğini düşündünüz mü? Aerosol ahşap cilası spreyleri genellikle yüzeyi kaygan, aşılmaz bir katmanda kaplar. Olması gerekenden daha da parlak hale getirebilir. Siz kimyasal maddeler bulunan parlatıcılar kullanmak istemiyorsanız o azaman doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ahşabını hem parlak olacak hem de korunacaktır.

1. Zeytinyağı limon cilası

İhtiyacınız olan malzemeler
1- ½ su bardağı zeytinyağı
1 su bardağı limon suyu veya birkaç damla limon esans yağı
2 temiz bez
Sulama şişesi (isteğe bağlı)

Yapılışı
1- ½ su bardağı zeytinyağını 1 su bardağı limon suyuyla bir püskürtme şişesinde iyice karıştırın. Bir sprey şişeniz yoksa bunu bir kapta yapabilirsiniz. Karışımın bir kısmını temiz bir bez üzerine (veya bezi daldırarak) püskürtün ve ahşabın üzerine uygulayın. Ovma işlemini yaparken bastırmanıza gerek yok. 5 dakika kadar bekleyip parlatmak için yumuşak bir bezle tekrar üzerinden geçin.

2. Balmumu Koruma ve Cila

Hazırlayacağınız bu karışım ahşabınızı nemden kaynaklanan zararlı etkilerden koruyor. Aynı zamanda ahşabı güzel, sağlıklı bir ışıltı veriyor.

İhtiyacınız olan malzemeler
1/2 fincan rendelenmiş balmumu veya balmumu pastiller
1½ fincan zeytinyağı
Esansiyel yağ damlaları (isteğe bağlı)

Yapılışı
½ su bardağı balmumu bir çift buhar kazanı içinde eritin (sadece bir kap içine metal bir kap koyup biraz su ilave edin.) 1 buçuk bardak zeytinyağını karıştırın ve birkaç damla en sevdiğiniz esans yağını ekleyin. Böylece istediğiniz hoş kokuyu verebilirsiniz. Saklamak için bir cam kavanozun içine dökün ve sertleşmesine izin verin. İsterseniz kullanmadan önce yumuşatmak için yaklaşık 25-30 saniye mikrodalga fırınına koyabilirsiniz. Kullanmadan önce yüzeyi nemli bir bezle temizleyin ve kurutun. Daha sonra, balmumu sızdırmazlık macununu temiz, yumuşak bir bez üzerine koyun ve dairesel bir hareketle uygulayın. Kuruyunca temiz bezle tekrar üzerinden geçin. Ahşabınız hem korunmuş olacak hem de ışıl ışıl parlayacak.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.