Ev Yapımı Vazelin Tarifi

0

Gün içerisinde bulaşık, çamaşır, soğuk, kış derken ellerimiz birden fazla etkiye sahip oluyor. Bu durumdan kurtarmak içinde çeşitli yöntemlere başvuruyor, çözüm aramaya çalışıyoruz. Ellerimizde görüntülenen sadece kuruluk olmakla kalmayıp, egzama gibi birçok hastalığa da davet açıyor.

Ortaya çıktığı nokta da petrol rezervlerinin bulunması çalışanlara hem zararı hem de yararını gözlemleyen için büyük buluş oldu. Robert A. Chesebrough tarafından geliştirilen ve petrol vazelini olarak sunulmaya başlandı.

Ancak raflarda bulunan vazelinlerin içinde de yine kokusuz petrol bulunması, özellikle hamile bayanların kullanılmaması aşamasında etkisini göstermektedir. Diğer bireyler açısından da doku üzerinde sorunların olabileceğinden kullanımı tavsiye edilmemektedir. İlgili: Vazelinin farklı kullanım alanları

Evde Vazelin Hazırlamak

Vazelin için yapılacak yöntemler arasında evde izlenebilecek adımlar da mevcuttur. Bu adımlar size hem doğal hem de taze vazelin kullanma şansını verir.

Evde Vazelin için Kullanılacak Malzemeler;

  • Küçük Kapaklı Kaplar
  • 6 Çay Kaşığı Balmumu
  • El Mikseri
  • El Havlusu
  • Küçük Saplı Tencere
  • ¼ Bardak Hindistan Cevizi Yağı
  • ¼ Bardak Zeytinyağı
  • Küçük Metal Ya Da Cam Kap
  • Vazelin kullanmamanız için 4 neden

Evde Vazelin Yapılışı;

Malzemeler arasında öncelikli olarak 6 çay kaşığı balmumunu, ¼ bardak Hindistan cevizi yağını, ¼ bardak zeytinyağı miktarını ısı geçiren metal ya da cam kap içerisine alınır. İçine malzeme yerleştirdiğiniz kabı da bir su bardağı su eklediğiniz küçük saplı tencere içerisine yerleştirin. Suyun kaynamasını bekleyin.

Suyun kaynamasından sonra malzemelerinde kap içerisinde eridiğinden emin olun. Karışımın tamamen eridiğinden emin olduğunu zaman, ocağın altını kapatın. Kendinize tezgah üzerinde yer ayırın ve kullanacağınız havluyu alana serin. Havlu hem malzemenin soğumasında yarar sağlayacak, hem de malzemelerin soğumasında etken olacaktır.

Havlu üzerine ocaktan aldığınız kabı yerleştirin. 30 dakika boyunca yaklaşık olarak mikser yardımı ile karıştırın, karışım sonrasında belirli kıvama gelmesi gerekmektedir. Karıştırma eylemini kabın içerisinde ki karışımın oda sıcaklığına gelene kadar devam ettirin. İstediğiniz ısıya gelmesi durumunda da kaşık yardımı ile saklamak istediğiniz kapların içerisine belirlenen miktarlarda alımlarını yapın. İlgili: Vazelini kesinlikle kullanmamanız gereken alanlar

Evde yapılan vazelini maksimum bir yıl kullanabilirsiniz. Bir yıl üstünde sağlık açısından sorun teşkil edebileceğinden kullanımı önerilmiyor. İster dudaklarınıza isterseniz ellerinize gönül rahatlığı ile kullanacağınız vazelini hazırlamış oldunuz.


Share.

About Author

Comments are closed.