Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı

0

Evdeki aydınlatma durumu bizim tüm ev yaşantımızı etkileyecektir. Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde özellikle akşamları ve geceleri ışığın rahatsız olmayacağımız seviyede olmasını isteriz. Etrafımızı rahatlıkla görmek en doğal isteklerimizden biridir.

Eğer evinizdeki odalarda ve diğer alanlarda bulunan aydınlatma üniteleri ve ürünlerin yeterli ya da fazla olup olmadığından emin değilseniz bu durumda bazı kriterlere dikkat ederek değerlendirebilirsiniz. Bu kriterleri de şu şekilde özetleyebiliriz.

Öncelikle içinde bulunduğunuz oda ya da bölümün orada rahatlıkla bir şeylere çarpmadan ya da takılmadan yürünebilecek kadar aydınlık olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Zaten insan bunu bir bakışta anlar. Peki orada gerçekleştirilecek tüm aktiviteler için yeterine ışık var mı? Ya da odada ya da bölümde bulunan ışıklar oranın en uzak noktalarına kadar yeterine aydınlık olmasını sağlıyor mu? Odada özellikle aydınlatmak istediğim bölüm yeterince aydınlık mı? Veya bizi huzurlu hissettirecek bir sıcaklık havası verebiliyor mu? gibi soruları sormamız gerekiyor.

Aydınlatma Türleri

Aydınlatma türleri aslında amaçlarına göre sınıflanır. Bunlar ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve görev aydınlatması olarak ayrışırlar.

Ortam aydınlatması, içinde bulunulan oda ya da bölümün tamamen aydınlatılmasıdır.  Bunun için genellikle tavan lambaları kullanılır. Orada da normal lambalar, floresanlar, tavan armatürleri, tavana gömülü spotlar ve avizeler gibi ürünler kullanılır.

 Vurgu aydınlatması ise odada bulunan bir nesneye ya da bölüme dikkatleri çekmek için orayı yoğun ya da farklı renklerle aydınlatma biçimidir.

Görev aydınlatması ise okumak, yazmak,  çalışmak,  makyaj yapmak gibi amaçlarla kullanılır. Bunlara örnek vermek gerekirse masa lambaları, abajurlar, makyaj lambaları verilebilir.

Saydığımız tüm bu aydınlatma türlerinde amaç istenilen aydınlık seviyesini sağlamaktır. Kimi insanlar evin biraz aydınlık olmasını isterken kimileri de evlerinin ya odalarının hafif loş olmasını severler.  Yukarıdan ya da aşağıdan aydınlatma olarak değil de ihtiyaca göre belirlenen aydınlatma türlerinin kullanılması gerçek verimli sonuçları sağlar. Bu nedenle ihtiyacınız olan aydınlatma türünü belirleyerek biran önce hayata geçirmek gerekir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.