Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

0

Dışarıdan gelen tozlar, bizim içeriye taşıdığımız toz ve bakteriler, yere düşen yemek kırıntıları, küfler, mite ve çok daha fazlası halılarımızın içerisinde. İlk bakışta fark edilmese de maalesef gerçek bu. Evde küçük çocuklar varsa durum çok daha vahim tabi. Bu yüzden evlerimizin belki de en kirli köşesi olan halıların temizliği için neler yapılabilir, nelere dikkat edilmeli kısa bir yazı hazırlayalım dedik.

Ayakkabılar Çok Tehlikeli

Halı temizliği kapı önünden başlar. Amerikan sitcomlarından özenip eve ayakkabı ile girmenin medeniyet göstergesi olduğunu düşünen kayıp bir nesi oldu ama şükür geride bıraktık bunu. Ancak bizim söyleyeceklerimiz biraz daha farklı. Bırakın salona ayakkabı ile dalmayı, hole dahi ayakkabınızla basmayın. Attığınız her adımda yere saçılacak bakteri ve virüsleri düşünürseniz belki bu alışkanlığınızdan vazgeçersiniz.

Elektrik Süpürgesine Mecburuz

Sesi çok rahatsız edici olsa da, televizyon izleyenlerin en büyük nefreti de olsa elektrik süpürgesi ile haftada en az iki kez temizliğe mecburuz.

Elektrik Süpürgesi Yerine Halı Yıkama Makinesi Alınabilir

Tam anlamıyla derinlemesine temizlik yapamasa da, birkaç ayda bir halı yıkama makinesi ile halılara müdahalede bulunmak gerekebilir. Bu yüzden elektrik süpürgesi yerine halı yıkama makinesi almak mantıklı olabilir. Uzun vadede ise işini profesyonelce yapan halı yıkama firmalarından yardım almakta yarar var tabi ki.

Halıya Karbonat ve Mısır Nişastası Serpilebilir

Doğal ve kolay bir temizlik istiyorsanız halıya mısır nişastası ve karbonat karışımını ekip, yarım saat kadar bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz. Kötü kokular, mite, ve bakteriler için oldukça etkili bir temizlik olacaktır.

Halıya Sakız mı Yapıştı?

Hiç endişe etmeyin. Buzla birlikte sakıza soğuk pres yapın ve kurumasını sağlayın. Kurduktan sonra parça parça dökülecektir.

Yağ mı Döküldü?

Lekenin üzerine mısır nişastası ya da soda uygulayın ve bir gün bekleyin. Eğer derinlemesine nüfuz etmediyse bu yöntem işe yarayacaktır.

İnatçı Lekeler mi Var?

Nişasta ya da deterjanların yeterli olmadığı durumlarda imdadınıza sirke yetişebilir. Ancak bunun için önce halının görünmeyen bir kısmında deneme yapın ve sirkenin halının rengini açıp açmayacağını kontrol edin. Eğer bir sorun yoksa, lekenin üzerine çok az sirke dökün ve fırça ya da bez yardımı ile bastırarak lekeyi çıkarmaya çalışın.

Şurup, Krema ve Reçel gibi Lekeler için

Lekenin miktarına göre, eşit ölçüde bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Lekenin üzerine gelecek şekilde karışımı iyice püskürtün ve kağıt havlu ile iyice bastırarak temizlemeye çalışın. Leke çıkıp renk kalmayana dek spreyle aynı şekilde temizlik yapmaya devam edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.