Evde Havuç Nasıl Yetiştirilir?

0

Havuç, domates, soğan veya diğer benzer ürünleri yetiştirmek için evinizde çok fazla yer olmayabilir ama küçük de olsa bir balkonunun varsa yeterlidir. Havuç, genel sağlığımız için çok gerekli bir antioksidan olan karoten yönünden oldukça zengindir.
Ayrıca bu sebzenin yeterli miktarda potasyum, B ve E vitamini içerdiğini de unutmamak gerekir.

Havuç yetiştirmek için tohum, fide veya evinizde bulunan bir havucu kullanabilirsiniz.

Eğer tohum satın aldıysanız küçük bir dondurma kasesinin içinde yetiştirmeden önce tohumları ıslatın ve gece boyunca ıslak iki pamuğun arasında tutun. Ertesi gün tohumları küçük bir kabenin içinde toprağın üzerine atın. Üzerini bir santim kadar toprakla örtün. Birkaç hafta içinde maydanoza benzer yeşillikler çıkmaya başlayacaktır.

Fideler 2-3 santim boyuna geldiğinde daha geniş daha doğru daha derin bir saksıya dikin. Havuç aşağıya doğru büyüyecektir.

Birkaç santim arayla aynı saksı içine istediğiniz kadar havucu dikebilirsiniz.

Havuçlar yıl boyunca yetiştirilebilir ve çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Çok hızlı büyüdükleri için de çocuklarınızla vakit geçirebileceğiniz eğlenceli bir aktivite olabilir.

Havuç, drenajla toprakları sever. Su içinde kalmaktan hoşlanmaz. Ayrıca güneş ışığı da havuç için olmazsa olmazdır. Çok güneş almayan bir yerdeyseniz yine havuç yetiştirebilirsiniz ancak büyümesi çok hızlı olmaz.

Eğer evinizdeki havucu fide yapmak istiyorsanız o zaman dip kesmini bıçakla kesin ve suyun içine oturtun. Birkaç gün içinde filizlenme başlayacaktır.
Filizlenen havcunu saksıya yerleştirin ve büyümesini bekleyin. Ancak bu şekilde oluşan havuçlar biraz şekilsiz oluyor belirtelim.

Haftada bir veya iki defa olacak şekilde azar azar sulayabilirsiniz. Suya az miktarda sıvı gübre eklemeyi unutmayın. Böylece güçlü ve sağlıklı bir şekilde gelişebilirler.

Havuç yaklaşık bir ay içinde olgunlaşır. Yeşillikleri 10 santime ulaştığında havuç ta olgunlaşmış demektir.

İlgili Yazılar

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.