Evde Kolay Koltuk Kılıfı Yapımı

0

Evde bulunan eşyalar arasında en çok kullanılan şüphesiz ki koltuklardır. Koltuklar her gün birçok kişi tarafından kullanılır. Özellikle kalabalık ailelerin koltukları çok hasar görmektedir. Yeni bebeği olmuş veya küçük yaşta çocuğa sahip olan evlerdeki koltuklar bebek yüzünden çok çabuk kirlenir veya yıpranır. Bunun dışında evinde kedi veya köpek gibi dostlar bulunduran kişilerinde koltukları tırmık veya yırtık gibi hasarlara maruz kalabilmektedir. Evde çocuk veya kedi köpek olmasa bile yanlışlıkla içecek dökülmesi veya yanlışlıkla yırtılması veya yanması mümkündür. Bu sebeple koltukları korumak çok önemlidir. Fakat bin bir heves ile alınan koltukların örtülmesi çoğu kişinin istemeyeceği bir şeydir. İşte tam da bu durumda kişilerin kullanabileceği çok şık ve kullanışlı koltuk kılıfları mevcuttur. Hem kolayca yıkanabilmeleri hem de çıkarıp takılabilmeleri sebebiyle çok fazla tercih edilirler.  Bu kılıflar dışarıdan satın alınabilecekleri gibi evde de kolaylıkla dikilebilmektedir.

Evde Koltuk Kılıfı Nasıl Dikilir?

Koltuk kılıfı koltukların kendi kumaşının zarar görmemesi amacı ile dikilebildiği gibi eskiyen veya yıpranan koltukları gizlemek veya daha şık bir görüntü kazandırmak amacı ile de kullanılabilir.

Evde koltuk kılıfı dikmek basittir yalnızca bazı teknik bilgiler gerektirmektedir. Bu teknik bilgiler internette birkaç araştırma yaptıktan sonra edinilebilmektedir.

Evde koltuk kılıfı dikmenin 3 farklı yolu vardır. Bu yollardan biri düz dikimdir. İkinci yol lastikli dikimdir üçüncü yol ise bürümcük dikimdir.

Düz Dikim Nedir Nasıl Yapılır?

Düz dikim koltuk kılıfı dikmek isteyenlerin kullanabileceği bir metottur. Bu dikim çeşidi provalı olarak adlandırılır. Bunun sebebi koltuğun üzerindeyken dikilmesidir. Koltuk modelinin ölçüsü alındıktan sonra modelin kalıbı çıkarılır ve buna göre çalışılır.

Düz dikim bir takım faydalar sağlamaktadır. Bunların başında koltuğun üzerinde dikildiğinden koltuğun asıl modelinin bozulmamasıdır. Bir diğer fayda ise uygulandığı koltuğu modern bir havaya bürümesidir. Bunların dışında koltukta potluk kalmaz ve daha düzgün ve güzel bir görüntü kazanılmış olunur.

Lastikli Dikim Nedir Nasıl Yapılır?

Bu dikim çeşidinde koltuğun üzerinde bir çalışma söz konusu değildir. Bol bir şekilde yapılan kılıfa lastik takılır ve kumaş bu şekilde toplanılır. Ölçü almak çok önemli değildir fakat alınırsa daha güzel bir sonuç çıkar.

Bürümcük Dikim Nedir Nasıl Yapılır?

Bu dikim tarzında kumaş lastikle örüldüğü için dikildiği koltuğu tamamen sarar. Koltuğun ölçüsü alındıktan sonra buna göre dikilir. Fakat tamamen lastikten olduğu için ölçülerin çok fazla önemi yoktur. Yine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Evde Koltuk Kılıfı Dikilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Evde koltuk kılıfı dikilirken koltuğun kalıbının doğru bir şekilde alınmasına dikkat edilmelidir. Bu son drece önemli ve atlanılmaması gereken bir noktadır. Bunun dışında kullanılan kumaş da son derece önemlidir ve dikkatli seçilmesi gerekmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.