Evde Sabun Yapmanın Püf Noktaları

0

Süs için, ele alınca gelen güzel kokusu için, normal sabunlardan sıkılıp birbirinden güzel şekillerde sabun kullanmak isteyenler için yapılan renkli sabunların yapılması, o güzel görüntüleri elde etmesi aslında çok kolay. İhtiyacınız olan biraz zaman ayırmak ve malzemelerine biraz masraf yapmaktır.

Evde sabun yapmak için; sabunun hammaddesi olacak olan sabun bazına, istediğiniz renkte sabun boyasına, sabuna güzel kokular verecek olan sabun esansına, sabun bazını eritmek için cam ölçü kabına, sabun kalıplarına sabunu dökmeden önce ve dökerken işinize yarayacak sprey alkole ve istediğiniz şekilde zevkinize göre tercih edeceğiniz silikon sabun kalıplarına ihtiyacınız vardır. Bu malzemeleri internetten bazı sitelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Evde zeytinyağlı sabun yapımı

Evde Sabun Bazı Nasıl Eritilir?

Evde sabun bazı iki şekilde eritilir. Biri benmari usulü yani kaynayan bir suyun üzerine bir kap koyularak eritmektir. İkincisi de mikro dalga fırınınızın çözdürme kısmında eritmektir. Sabunu kolay eritmek için sabun bazınızı küçük parçalara ayırmalısınız. Bunu cam ölçü kabına doldurun ve mikrodalga fırınınızın çözdürmesinde 90 veya 180 derecede erimesini sağlayın. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir nokta, sabun için kullandığınız mikrodalgayı başka bir şey için kullanmamaktır. Haliyle evde tercih edebileceğiniz en kolay eritme şekli benmari usulüdür. Eritirken sıvı hale geldikten sonra fazla eritmekten zarar gelmez diye düşünmeyin. Çok ısınan baz içindeki suyu kaybeder.

Boya Çeşitleri İle Sabun Bazı Renklendirmek

Toz boyaya sahipseniz ve bazınızı o şekilde renklendirmek istiyorsanız önce esansınızla toz boyayı karıştırmalısınız. Bir kasede homojen bir hal alana dek karıştırınız. Daha sonra erimiş baza istediğiniz renge gelene dek boya ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken elinizi çabuk tutmaktır. Zira sabun bazı donmaya çok yatkındır. Evde basit nane sabunu yapımı

Neon boyalar toz boyalara göre daha az zahmetlidir. Yapmanız gereken şey kaynamış bir suyun içinde neon boyanızı biraz ısıtarak akışkan hale getirmektir. Akışkan hale gelen boyanızı direk erimiş sabun bazına karıştırınız. İstediğiniz kokuyu elde etmek için istediğiniz esansı karışımınıza ekleyebilirsiniz.

Sıvı boyalar da aynı neon gibi kullanılır. Tek fark kaynamış suyun içinde bekletilmez. Direk erimiş baz ile karıştırılır, sonra da istenen esans ilave edilir.

Sabun Bazı Kalıplara Nasıl Dökülmelidir?

Erimiş olan esansınızı sıcaklığını ve akışkanlığını kaybetmeden istediğiniz silikon sabun kabına boşaltmanız gerekir. Ancak boşaltmadan önce sabun kabınıza bir-iki fıs alkol boşaltmanız oluşacak olan baloncukları engeller. Kabı sabunla doldurduktan sonra üzerine alkol veya kolonya sıkılarak üzerindeki baloncuklar yok edilir ve dinlenmeye bırakılır. Dinlenme süresi sabunun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Zaten donmaya çok yatkın olduğu için bu işlem çok uzun sürmeyecektir. 3 farklı sıvı el sabunu tarifi

Son Basamak: Sabunları Kaplardan Çıkarmak

Soğumaya bıraktığınız sabunlarınızın elinizle ısısını kontrol ederek soğuduğunda emin olun. Daha sonra silikon sabun kalıplarınızın kenarlarını açarak sabun ile sabun kabını birbirinden ayırın. Eğer sabun yeterince soğumuş ise bu işlem çok basit olacaktır. Kenarları ayırdıktan sonra silikon sabun kalıbını ters çevirerek bastırın ve sabununuzu tamamen dışarı çıkarın. İşte sabununuz hazır.

Sabun Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Neon boya kullanırken, neon boyayı kaynar su içerisinde beklettikten sonra bazla karıştırabilirsiniz.
  • Toz boyayı esans ile karıştırdıktan sonra erimiş bazınızın içine karıştırmalısınız. Gördüğünüz gibi ne tür boya kullandığınız çok önemlidir.
  • Silikon kalıplara sabun döküldükten sonra üzerinde oluşan baloncuklar alkol veya kolonya ile yok edilmelidir.
  • Sabunlar döküldükten sonra çıkarıldıktan sonra terleme yapmaması için 500 ml sabun bazına bir yemek kaşığı su karıştırılmalıdır. Ev yapımı antibakteriyel köpüklü sabun tarifi

Artık sabunlarınız hazır. Mis kokulu sabunlarınızı süs olarak kullanabilirsiniz, arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.