Eve Bitki Nasıl Alınır?

0

Evlerimizde bitkilerin olmasını çok severiz. Evlerimize canlılık verirler…  Satın alıp eve getirdiğimiz bitkiler, bir süre sonra eski canlılığını kaybeder. Acaba suyunu mu ayarlayamıyoruz ya da yerini mi yanlış seçiyoruz? Ev bitkileriniz için sizlere yardımcı olacak bilgiler vereceğiz.

1- Bitkileri ilkbahar veya sonbaharda alın; Salon bitkilerini satılmak için en uygun zaman için ısı dengelerini iyi ayarlamanız gerekiyor. Bunu için biz size ilkbahar ve sonbaharı öneriyoruz. Böylece yeni aldığınız bitkiler, ev içi ile ev dışındaki ısı farklarında çok fazla etkilenmeyecektir.

2- Satın aldığınız biktilerin yaprakları ve yaprak uclarının yanık, kararmış ve yırtılmış olmamasına dikkat edin. Yaprakların sağlıklı olmaması bitkilerin, soğuk veya sıcak havada uzun sure kaldıklarını gösterir. Unutmayın soğuk ve sıcak hava da biktilerinize zarar verir. Her iki durumda da biktileriniz ölebilir.

3- Satın alıp eve getirdiğiniz bitkiler, kısa bir süre sonra alt yapraklarını dökmeye başlayabilir, birkaç yaprağında sararma olabilir. Hemen endişe etmeyin. Eve uyum sağlama süresinde bunlar olabilir. Ancak bu durum iki haftadan fazla devam ediyorsa o zaman bitkiyi aldığınız yerle temasa geçin.

4- Yaprak üstünde veya gövdede hastalık belirtisi olabilecek yapışkan ve kabuğumsu oluşumlar bulunmamalı, goncalı bitkiler seçilmelidir..

5-Evinize yeni aldığınız bitkinizde, yeni yapraklar çıkıyor ama yaprak uclarında yanmalar oluyorsa, o zaman bakımda bir hata yapıyorsunuz demektir. Bunun sebebi evdeki havanın kuruluğu olabilir. Ya evin sıcaklığını yeniden ayarlayın, ya da bitkinin yapraklarına haftada bir kez duş yaptırın.

6-Aldığınız bitkinin kökleri çok önemlidir. Genellikle çicikçiler, bitkilerin çicek açabilmesi için saksıları küçük tutarlar. Bitkinin kökleri saksı içini sarmış ve dışarı çıkmaya başlamışsa saksı hemen büyütülmelidir. Kökleri koparmadan, yaralamadan, saksı altına toprak ilavesi yaparak, (köklere hiçbir şekilde dokunmayarak) saksıyı değiştirebilirisiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.