Evinizde Hindistan Cevizi Yağı Bulundurmak Için 25 Neden

0

Hindistan cevizi yağı yüksek ısıya dayanması sebebiyle tüm dünyada özellikle kızartmalarda kullanılan en pöpüler yağdır. Hindistan cevizi yağının bunun dışında birçok farklı özelliği daha var. Hindistan cevizi yağı güzellik, sağlık ve temizlik konularında da sizlerin en büyük yardımcısı olabilir. İşte evinizde hindistan cevizi yağı kullanmak için 25 neden..

1. Kirpik ve Kaşları Gürleştirir

Hindistan cevizi yağı ile hint yağını eşit miktarlarda bir kaseye koyun ve karıştırın. Temiz bir maskara fırçasıyla karışımı kirpik ya da kaşlarınıza sürün. Hint yağı kaş ve kirpiklerinizin kalınlaşmasına, hindistan cevizi yağı,  uzamasına yardımcı olacaktır.

2. Saçlarınız için mükemmel besleyicidir

Mikrodalgada 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını ısıtın. Soğuduktan sonra bir tarak yardımıyla saçlarınıza sürün ve masajla yedirin. Saçlarınızı topuz yaparak 30 dakika bekletin ve ardından yıkayın. İsterseniz, gece yatarken yağı saçlarınıza sürebilir ve sabah yıkabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınızdaki farkı görebilirsiniz.

3.  Göz makyajınızı kolayca temizleyin

Göz makyajı, özellik de suya dayanıklı makyajın temizlenmesi zordur. Bu konuda da hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Özellikle rimelini temizlemek için pamuğun üzerine hindistan cevizi yağı damlatın. Göz makyajınızını kolayca temizleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, kirpiklerinizi de besleyecektir.

4. Parlayan cilde sahip olun ve selülitlerden kurtulun

Küçük bir kasenin içinde öğütülmüş kahve ve deniz tuzu ile Hindistan cevizi yağı koyun. Bu karışımı cildinize sürün. Yavaşça elinizle veya vücut fırçasıyla ovun. Ardından vüducunuzu durulayın.

5. Yüzünüzü ve vücudunuzu nemlendirir

Hindistan cevizi yağı cildin derin tabakalarını nüfuz ettiği için ortalama losyonlara çok daha fazla nemlendirici özelliği vardır. Yüzünüze veya vücudunuza uyguladığınızda farkı göreceksiniz. Ayrıca derinde bulunan dokuların da yenilenmesine yardımcı olacaktır.

6. Dudak kuruluğuna son

Hindistan Cevizi yağı dudak kuruluğu için de birebirdir. Bir kase içine bir miktar yağ, bir kaz damla vanilya yağı ve kahverengi şeker koyun. Karıştırın. Bu karışımı her zaman dudaklarınıza sürebilirsiniz. Hem duduklarınızı kurumaktan kurtarır hem de ağzınıza hoş bir tad verir.

7. Tıraşın tahrişini önler

Hindistan cevizi yağından harika traş kremi yapabilirsiniz. Shea yağı, badem yağı ile Hindistan cevizi yağını karıştırın. Traş sırasında meydana gelen tüm tahrişi yok edecektir.

8. Sizin Makyaj Fırçalar temizleyin

Makyaj yaparken kullandığınız fırçları sık sık temizlemek gerekir. Üzerinde bakteri barındırmaması için temizlik şarttır. Bir bardak Hindistan cevizi yağı ile antibakteriyel bulaşık deterjanını bir kasede karıştırın ve bir hafta bekletin. Ardından makyaj fırçalarınızı bu karışıma batırın. Kağıt havlu ile çıkardığınız fırçaları temizleyin ve ardından durulayın. Fırça kıllarını şekillendirin ve bir gece kurumaları için bırakın.

9. Doğal Sivrisinek Kovucusu yapın

Hindistan cevizi yağı, sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır. İçine bir miktar  nane yağı ekstresi de karıştırabilirsiniz.

10. Göz Çevresi Kırışıklıklarını giderir

Hindistan cevizi yağını hafifçe ince kırışıklıkları azaltmak ve gözlerinizin çevresindeki hassas cilde uygulayın. Böylece hem pahalı göz kremleri almak zorunda kalmazsınız, hem de cildin yenilenmesine yardımcı olur.

11. Çatlakları önleyebilirsiniz

Hamile iken cilde hindistan cevizi yağı uygulayın, Böylece karın ve kalça bölgesindeki çatlakları önleyebilirsiniz. Bu uygulamayı hamilelik sonrasında da uygulamayı unutmayın.

12. Doğal Saç Spreyi yapabilirsiniz

Bir sprey şişesinde 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, bir su bardığı sıcak su ve bir çay kaşığı deniz tuzunu karıştırın. Ev yapımı sprey saçınızı sıkın ve istediğini şekli verin. Saçınızın uzun süre bozulmadığını göreceksiniz.

13. Kesme tahtanızı yenileyin

Ahşap kesme tahtaları çok sık kullanıldıkları ve yıkandıkları için bir süre sonra matlaşır. Ayda bir kez kesme tahtanızı hindistan cevizi yağı ile silin. Farkı göreceksiniz.

14. Bitkilerinizin yapraklarını parlatın

Ev icinde bulunan bitkilerinizin yapraklarını kimyasal maddelerle parlatmak yerine az miktarda hindistan cevizi yağı sürün.

15. Döküm Demir tava ve tencerelerinizi koruyun

Son yıllarda evlerde kullanmaya başladığımız döküm tava tencerelerin içlerine hindistan cevizi yağı sürerek paslanmasını ve yıpranmasını önleyebilirsiniz.

16. Etiketlerin yapışkanlıklarını çıkarın

Yeni aldığınız ürünlerin üzerindeki yapışkan etiketlerin çıkarılması her zaman sorun olur. Etiketleri kolay çıkarabilmeniz için hindistan cevizi yağı ile kabartma tozunu karıştırın ve etiketin üzerine sürün. Kolayca iz bırakmadan çıktığını görecesiniz.

17. Deri ceket ve ayakkabılarınızı besleyin

Deri giyeceklerinizin parlaklığını koruması ve beslenmesi için Hindistan cevizi yağı birebirdir.

18. Böcek ısırıkları için kullanın

Böcek ısırıklarından sonra kaşıntı meydana gelen. Kaşınan bölgeye hindistan cevizi yağı sürmeniz, tüm kaşıntıyı alacaktır. Ayrıca cildinizdeki iyileşme de hızlanacaktır.

19. Yağlayıcı olarak Kullanılır

Hindistan cevizi yağı, bir yağlama maddesi olarak da kullanılabilir. Özellikle metal yüzellerin yağlanmasında çok iyi sonuçlar vermektedir.

20. Tırnak etlerini yumuşatır

Sık sık manikür yaptırmayan veya tırnak etlerini yiyen kişiler için hindistan cevizi yağı kurtarıcı olabilir. Tırnak kenarlarına sürülmesi ve masajla yedirilmesi halinde derinin sertleşmesini önler ve derinin yenilenmesine yardımcı olur.

21. Doğal Masaj Yağıdır

Lüks bir mesaj yağı oluşturmak için Hindistan cevizi yağı ve sevdiğiniz uçucu yağ araya karıştırın. En pahallı masaj yağından daha yararlı bir yağ elde etmiş olursunuz.

22. Elmacık kemiklerini dolgunlaştırın

Elmacık kemiklerinizin üzerine birer damla hindistan cevizi yağı sürün ve yedirin. Elmacık kemiklerinizin daha dikkat çekici hale geldiğini göreceksiniz.

23. Kıvırcık saçlarınızı şekillendirin

Kıvırcık saçları kimi zaman zaptetmek kolay değildir. Kabarır ve sizi rahatsız eder. Saçlarınızın kabarmasını önlemek ve kolay şekil vermek için küçük bir miktar hindistan cevizi yağı sürün. Uysal saçlara sahip olun.

24. Dişlerinizi beyazlatın

Hindistan cevizi yağı ile kabartma tozunu karıştırın, Böylece ev yapımı diş macununa sahip olacaksınız. Sürekli kullanım halinde kısa sürede dişlerinizin daha bezay olduğunu farkedeceksiniz.

25. Yara tedavisinde kullanabilirsiniz

Hindistan cevizi yağı, şifa kaynağı olarak da kullanılıyor. Yaraları iyileştirmek için küçük bir miktar hindistan cevizi yağını yaranın üzerine sürebilirsiniz. Böylece yaraların daha hızlı iyileştiğini göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.