Evinizde Yatak Böceklerinin Olduğunun İşaretleri

0

Yataklar sürekli yıkanabilen, temizlenebilen bir şey olmadığı için böcek olması çok yüksektir. Gözle görülemeyen bu canlılar yatağınız temiz görünse bile, oradadırlar ve size rahatsızlık verebilirler. Sebebini bilmediğiniz kaşıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız, yatak böceklerinden şüphelenebilirsiniz.

Yatak böcekleri herkesin başına gelebilir. Bunlar, temizliğin bir göstergesi değildir. O nedenle işaretleri takip ederek yatak böceği olup olmadığını sık sık kontrol edebilir ve önleminizi alabilirsiniz.

Vücudunda küçük, kaşıntılı ısırıklar varsa
Yatak böcekleri vücudunuza küçük kaşıntılı ısırıkları bırakabilir. Eğer bu tür ısırıklarla uyanıyorsanız, yatağınızı kontrol etmenizde fayda var. Anca bazı insanlar bu tür böcek ısırıklarına fazla duyarlı değildir ve böcekleri fark etmeyebilirler. O nedenle yatakları düzenli olarak kontrol etmek, havalandırmak ve doğal yatak temizleme yöntemleri kullanmak önemlidir.

Çarşaflarınızda veya yastık kılıflarınızda koyu lekeler varsa

Yatak böcekleri yaşadıkları yerlerde küçük lekeler bırakabilirler. Yastık kılıflarınız veya çarşaflarınızda garip lekeler görürseniz, yatak böceklerinden şüphelenebilirsiniz.

Sık sık otel odalarında kalıyorsanız
Otel odaları yatak böceklerinin yayılmasının başlıca yollarından biridir. Bir otelde kaldıktan sonra kıyafetlerinizi evinize getirdiğinizde mutlaka yıkayın. Aksi takdirde otel odalarındaki yatak böceklerini evinize taşıyabilirsiniz.

Yatağınızda ya da kıyafetinizde deri kalıntıları varsa
Yatak böceklerinin bıraktıkları küçük deri ve pullar, yatak böceklerin yatağınızda olduğunun işaretidir.

Yakın zamanda yıkanamayan ikinci el eşya aldıysanız
İkinci el mobilyalar, yatak böcekleri gibi istenmeyen zararlıları evinize davet edebilir. Satın almak istediğiniz ikinci el eşyayı önceden iyice inceleyin. Yatak böceklerine dair herhangi bir ize rastlarsanız, o eşyaları evinizden uzak tutun.

Sadece yatakta olmazlar
Adları yatak böceği olsa da sadece yatakta olmazlar, yatak dışında da birden fazla yerde gelişebilirler. Yatak böceklerini arıyorsanız, sandalye ve koltuk dikişlerini, çekmece köşelerini ve duvar kağıtlarını da kontrol edin.


Share.

About Author

Comments are closed.