Evinizdeki Bu 5 Malzemeyi Sık Sık Değiştirin

0

Evlerimizdeki mikropları yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz ama bazen her zaman kullandığımız aslında mikrop ve bakteri ürediği için sık sık değişitirilmesi gereken eşyaları gözardı ediyoruz. Özellikle banyo ve mutfaklar gibi nemli ortamlar bakterilerin üremesi için ideal ortamlar. Mutlu evimizi sağlıklı tutmak için özellikle 5 eşyayı sürekli olarak değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. İşte değişmesi gerekenlerin listesi:

Banyo süngerleri: Banyo süngerleri bakterilerin en çok bulunduğu alanlardan biridir. Vücudunuzun her yerinde kullandığınız için bakteri tüm bedeninize yayarlar. Bunun için her banyodan sonra süngerleri, keseleri ve lifleri kurutmayı unutmayın. Her ne kadar kurutarak kullansanız bile her ay düzenli olarak değişitirmesi gerekir. Ancak sentetik süngerler bakterilere karşı daha dirençlidir bunun için 8 haftada bir değişitirilmesi yeterlidir.

Mutfak süngerleri: Mutfak süngerleri de bakterilerin kolaylıkla çoğalması için zemin oluyturur. Gün içinde sürekli sıcak su ile yıkıyorum diye düşünmeyin.  Bunun için yoğun olarak kullanıyorsanız süngeri 2 haftada bir değiştirin. Çok az kullanıyor ve kullanmadığınız zaman kuru tutuyorsanız 8 haftada bir değiştirebilirsiniz.

Diş fırçaları: Grip veya soğuk algınlığından sonra diş fırçalarınızı değiştirmeyi unutmayın. Genel olarak diş fırçalarını 2 ayda bir değiştirmeniz gerekir.

Yatak: Yataklarınızın da her yedi yılda bir değişitirilmesi gerektiğini biliyor musunuz. Yataklar zamanla kir, toz ve akarlar sebebiyle alerjiye neden olur. Bazen yattığınız zaman uykusuzluk çekmenizin nedeni de olabilirler.

Kesme tahtaları: Kesme tahtaları için zaman sınırı olsa da kullanmanıza göre değişmektedir. Sık kullanıyorsanız, bir süre sonra üzerinde oyuklar ve kesikler oluşmaya başlar. Bunlar bakterilerin üremesi için iyi ortamlardır. Kesme tahtanızın üzerine oluklar olmaması gerekir. Ayrıca çiğ et ve tavuk için iki ayrı kesme tahtanızın daha olması gerektiğini unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.