Evinizdeki Duman Kokularını Nasıl Giderebilirsiniz?

0

Evde içilen sigaranın kokusu, yapılan aromalı yemeklerin kokusu ya da yanan yemeklerin ve yanan kabloların kokusu evden kolayca gitmez. Uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle evinizdeki hem kokulardan kurtulabilir hem de evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Evinizde kötü kokulardan kurtulmak ve daha iyi kokması için yollar arıyorsanız, bu yazıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Duman kokusundan kurtulmak için çözümler

1. Sirke
1 su bardağı sirke ile 1 su bardağı suyu karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine dökün ve evinizin tüm kumaş olmayan yüzeylerini temizlemek için kullanın.

Evin içindeki duman, evinizin kumaş olmayan yüzeylerinde reçine ve katran artıklarını bırakabilir. Sirke çözeltisi, bu kalıntıları parçalamaya yardımcı olabilir, böylece dumanlı kokuyu giderir. Bir oda içinde sigara içtiğinizde, odanın sigara dumanı ile boğulmasını önlemek için yakınınızda bir kase sirke bulundurabilirsiniz.

2. Karbonat
Halılarınızın, kilimlerinizin, kanepelerinizin ve kumaştan yapılmış diğer herhangi bir ev eşyası üzerine bir miktar karbonat serpin. Bir gün bu şekilde bırakın, sonra elektrik süpürgesi ile çekin.

Karbonat, çoğu kumaş yüzeyinin kokusunu gidermek ve duman kokusunu almak için mükemmel bir seçenektir.

3. Buhar makinesi
Evinizdeki kuru havayı yok etmek ve nemlendirmek için kullandığınız buhar makinesindeki suya herhangi bir aromatik esansiyel yağdan 4-5 damla ekleyin. Aromanın evinizin her tarafına yayılmasına izin verin.

Buhar makineleri, esansiyel yağlarının kokusunu yaymak suretiyle dumanlı kokulardan kurtulmaya yardımcı olabilirler.

4. Esansiyel yağlar
a. Okaliptüs yağı
Bir bardak suya 15-20 damla okaliptüs yağı ekleyin. İyice karıştırın ve çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın. Evinizin her tarafına püskürtün.

Okaliptüs yağının güçlü aroması dumanlı kokuyu maskeler ve evinizin taze ve hoş kokmasını sağlar.

b. Lavanta yağı
Bir su bardağı suya 15-20 damla lavanta yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bir sprey şişesine koyun ve evinizin her tarafına püskürtün.

Lavanta yağı hoş kokulu aromasıyla kötü kokuları maskeler. Ayrıca, stres ve uykusuzlukla mücadele ederek sağlıklı bir uyku sağlar.
Evinizdeki duman kokusundan kurtulmak için portakal, limon, biberiye, adaçayı, çay ağacı ve nane yağını da kullanabilirsiniz.

5. Soğan
2-3 soğanı yarıya kesin ve kaseler içinde evin farklı noktalarına koyun. Bir gece soğanların bu şekilde kalmasına izin verin.

Soğanların koku-nötralize edici özellikleri vardır, yani her türlü kokuyu kolayca emebilir, evinizin daha iyi kokmasını sağlar.

6. Amonyak
Kaseye amonyak koyun ve duman olan odanın bir köşesine yerleştirin. Amonyak tamamen buharlaşana kadar orada bırakın.
Soğan ve karbonat gibi amonyak da kötü koku moleküllerini emerek ve etrafınızdaki havayı nötralize ederek duman kokusundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

7. Camları açın
Tüm pencereleri açmak, evinizdeki duman kokusundan kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Temizlik ve koku giderme süreci boyunca bunu yapmayı unutmayın. Evinize dışarıdan giren temiz hava, dumanın kokusunu etkisiz hale getirmek için oldukça iyidir.

8. Tüm yüzeyleri temizleyin
Yapmanız gereken başka bir şey, özellikle de duman kokusu çok güçlü ise, evinizdeki tüm kumaş yüzeyleri temizlemektir. Nevresimler, giysiler ve kumaşlar yıkanabilir, kumaş olmayan yüzeyler, duman kokusundan kurtulmak için seyreltilmiş sirke veya amonyak gibi koku giderici ürünlerle silinmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.