Evinizi Taşırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Önemli Nokta

0

İlk seferde kendiniz ve aileniz için en ideal evi bulmak ve sonsuza kadar aynı evde yaşamak güzel bir düş olsa dahi ne yazık ki gerçek hayatta pek sık rastlanan bir durum değildir. Bazen komşularınız, bazen iş yerinizin değişmesi bazen çocuğunuzun okulu bazen ise ailenizin büyümesi sizi yeni bir ev arayışına itebilen nedenlerden yalnızca birkaçı olarak sayılabilir. Yeni bir ev demek bazen yeni bir sayfa açmak anlamına gelerek, sizi heyecanlandırsa ve güzel yanları olsa dahi başından taşınma geçmiş olan herkes çok iyi bilir ki taşınmak çok zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu nedenle taşınırken bazı detaylara dikkat etmek hayat kurtarıcı olabilmektedir.

  1. Yardım Almak

Taşınmak, tekrarı sık olsun istenmeyecek bir durum olmakla beraber, ancak tecrübelendikçe kolaylaşan bir süreçtir. Bu nedenle eğer ilk kez ev değiştirecekseniz bu konuda sizden daha tecrübeli olan bir arkadaşınız veya aile bireylerinizden birinden yardım almak yerinde bir karar olacaktır denilebilir.

  1. Koli Toplamak

Toplanma sürecinde paketlemeyi kendiniz halledecekseniz, çok sayıda koliye ve koruyucu malzemeye ihtiyaç duyacağınızı söylemek mümkündür. Bu nedenle aşınmayı gerekçeleştireceğiniz zamanda, iki hafta kadar önce mahalle bakkalınızdan ve yakınlarınızdaki süpermarketlerden koli temin etmeye ve hava kabarcıklı naylonlar toplamaya başlayabilirsiniz.

  1. Eşyaları Ayırmak

Taşınmayı eski eşyalarınızdan kurtulmak adına bir fırsata çevirebilirsini. Örneğin, kıyafetlerinizi toplarken uzun süredir giymediğiniz kıyafetleri yardım kuruluşlarına veya ihtiyacı olan kişilere gönderebilir veya süresi geçmiş evrakları artık bekletmek yerine ger dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Bu sizi hem fazladan eşya taşımaktan hem de kafa karışıklığından kurtaracak bir adımdır.

  1. Kırılacak Eşyaları Ayrı Kolilemek

Siz her ne kadar tüm cam eşyalarını ayrı ayrı sararak paketleseniz ve kolilere hava kabarcıklı naylonlara sararak yerleştirseniz dahi nakliyeciler aynı özeni her koliye gösteremeyebilirler. Taşınmadan en az hasarla kurtulmak istiyorsanız, yapmanız gereken kırılacak eşyaları olabildiğince bir arada kolilemek ve üzerine dikkat çekici uyarı yazıları yazmaktır.

  1. Kişiye Özel Koli

Eşyalarınızı kolilemek kadar, yeni eve geldiğinizde yerleştirmek de büyük bir sıkıntıdır. Bu nedenle eşyaları toplarken, odalara veya kişilere göre paketleme yapmayı deneyin böylelikle eşyalar açılırken kimin eşyası nerede kargaşası yaşanmayacak ve işleriniz neredeyse yarı yarıya kolaylaşacaktır.

  1. Profesyonel Taşınma Şirketleri

Eğer az eşyaya sahip değilseniz, işin içinden çıkmanız da zorlaşacaktır. Bu nedenle, taşınma işini profesyonel şekilde yürüten bir firmayla anlaşmak yükünüzü oldukça hafifletecek bir adım olarak belirtilebilir.

  1. Taşınma Şirketine Gerekli Bilgileri Verin

Eğer mümkünse taşınma şirketi elemanlarının eve gelerek eşyalarınızın miktarını görmesini sağlayın. Böyle bir imkanınız yoksa büyük parçalar başta olmak üzere onlara iyi bir liste çıkarın ve durumu bildirin aksi takdirde doğru boyutta bir kamyonet getirilmeyebilir ve işleriniz oldukça aksar.

  1. Çıktığınız Evi Kullanılabilir Şekilde Bırakın

Boşalttığınız evi, kontratta yazan yükümlülüklerinizi yerine getirerek mutlaka temiz ve yaşanabilir bir halde bırakmaya özen gösterin

  1. Taşınacağınız Evin Tadilatını Önceden Bitirin

Yeni taşınacağınız evin boya badana işleri siz içine taşınmadan önce halledilirse bu size çok büyük kolaylık sağlayacaktır ve yerleşme sürenizi kısaltacaktır. Bu nedenle evin tadilat ve temizlik işlerini taşınmadan önce halletmeye çalışın.

  1. Sabırlı Olun

Düzen değiştirmek kimse için kolay değildir. Özellikle ev taşımak bir anda halledilebilir bir iş olmadığından yaşanan küçük aksaklıklar için moralinizi bozmamaya özen gösterin. Taşınmanın zorlu ve zaman harcanması gereken bir süreç olduğunu unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.