Evinizi Temizlemek İçin 10 Temel Esansiyel Yağlı Tarifler

0

Mutfakta ve banyoda esansiyel yağların temizlik maddesi olarak kullanılması, bu sıradan işlerle ilgilenmenin doğal ve aromatik bir yoludur! Eviniz sadece temiz olmakla kalmayacak, aynı zamanda büyük marketlerde bulabileceğiniz daha toksik temizlik ürünlerinin bir kokusu olmadan doğal olarak aromatik kokacak.

İşte tüm evinizi temizlemek için on temel yağ tarifi, böylece bir daha asla toksik bir temizlik ürünü satın almanıza gerek kalmaz!

1. Uçucu Yağ Mutfak Yüzey Temizleyici
Malzemeler:
115 gram. Beyaz sirke
17 damla karabiber esansiyel yağı
18 damla limon esansiyel yağı
13 damla karanfil esansiyel yağı
Tüm malzemeleri sprey şişesine ekleyin. Kapak ve iyice sallayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Mutfak yüzeyine bolca püskürtün. Temiz bir sünger veya bezle silin. Mutfak Lavabonuzu Temizlemenin Kolay Yolu

Dikkat: Temas halinde olası cilt hassasiyeti.

2. Günlük Uçucu Yağ Banyosu Sprey
Banyonuzdaki lavabo ve küvetleri temiz tutmak için aşağıdaki aromaterapi banyo spreyini kullanın!

Malzemeler:
115 gram. Beyaz sirke
17 damla Limon esansiyel yağı
16 damla çam esansiyel yağı
15 damla biberiye esansiyel yağı
Tüm malzemeleri sprey şişesine ekleyin. Kapak ve iyice sallayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Banyo lavabo ve küvet üzerine bol miktarda püskürtün. Temiz bir sünger veya bezle silin. Doğal Ev Yapımı Banyo Temizleme Tozu

Dikkat: Temas halinde olası cilt hassasiyeti. Gebelikte, tansiyon yüksek ve epilepside kullanmaktan kaçının.

3. Esansiyel Yağı Pencere Temizleme Spreyi
Camlarınızı doğal ve aromatik bir temizlik için bu basit aromaterapi cam temizleme spreyi ile temizleyin! Bu sprey aynalarda da kullanılabilir.

Malzemeler:
100 ml Beyaz sirke
100 ml izopropil veya sürtünme alkolü
13 damla limon esansiyel yağı
25 damla lavanta esansiyel yağı
10 damla çam esansiyel yağı
Tüm malzemeleri sprey şişesine ekleyin. Kapak ve iyice sallayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Pencerelere ve aynalara bolca püskürtün. Temiz bir bezle silin. Çizgisiz Pencere ve Aynalar İçin Temizleyici

Dikkat: Temas halinde olası cilt hassasiyeti.

4. Halılar İçin Karbonatlı Temizleyici
Halılar için diğer zemin yüzeylerine kıyasla farklı bir aromaterapi zemin temizleyici kullanmanız gerekecektir.

Malzemeler:
100 ml karbonat
8 damla lavanta esansiyel yağı
4 damla çay ağacı esansiyel yağı
Malzemeleri uygun bir kapta bir araya getirin. Karışımın hafif bir tozunu halının üzerine serpin. Mümkünse, süpürmeden önce birkaç saat bekletin. Halı Temizlemede En İyi 5 Tüyo

Dikkat: Evde 5 yaşın altındaki evcil hayvanlarınız veya bebekleriniz ve çocuklarınız varsa, bu karışımı KULLANMAYIN. Alternatif olarak, çay ağacı esansiyel yağını çıkarın ve tarifte 12 damla lavanta esansiyel yağı kullanın. Evcil hayvanların ve çocukların bölgeye geri dönmelerine izin vermeden önce, karışımın halının tamamen temizlediğinizden emin olun.

5. Linolyum ve Fayans için Uçucu Yağ Zemin Temizleyici
Bu aromaterapi zemin temizleyici, halı ve ağaç hariç çoğu zemin yüzeyinde kullanılabilir.

Malzemeler:
115 gram arıtılmış su
1 çay kaşığı izopropil veya sürtünme alkolü
30 damla lavanta esansiyel yağı
18 damla tatlı portakal esansiyel yağı
Tüm malzemeleri sprey şişesine ekleyin. Kapak ve iyice sallayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Zemin yüzeyine hafifçe püskürtün. Bir mikrofiber tozlu paspasla ovalayın. Banyo Fayansları ve Küvetinizi Temizlemenin Kolay Yolları

6. Narenciye Aromaterapi Bulaşık Sabunu
Bu narenciye aromaterapi bulaşık sabunu kullandığınızda, canlandırıcı, hafif aroması nedeniyle her zaman bulaşık yıkamak isteyeceksiniz!

Malzemeler:
250 ml Kastilya sabunu
1 çay kaşığı polisorbat 20
20 damla buhar damıtılmış limon esansiyel yağı
20 damla kireç esansiyel yağı
55 damla tatlı portakal esansiyel yağı
Tüm malzemeleri büyük şişede bir araya getirin. şişe. Kapatın ve iyice sallayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Mutfak lavabosunda ılık su akıtmak için bir miktar su ekleyin (veya istediğiniz kadar). Bulaşıkları yıkadıktan sonra soğuk suyla durulayın. Bulaşık Sabunu İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

7. Aromaterapi Çarşaf ve Çamaşır Spreyi
Çamaşır yıkadıktan ve kurutulduktan sonra veya çamaşırları tazelemek için bu spreyi kullanın.

Malzemeler:
115 gram. arıtılmış su
1 çay kaşığı izopropil veya sürtünme alkolü
30 damla lavanta esansiyel yağı
18 damla papatya esansiyel yağı
Tüm malzemeleri bir araya getirin ve iyice sallayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Tazelemek için kıyafetlere, çarşaflara ve havlulara birkaç kez püskürtün. Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

8. Esansiyel Yağı Çamaşır Deterjanı
Bu basit çamaşır deterjanı, etkili bir temizlik maddesi formüle etme tahminine dayanarak ancak tercih ettiğiniz esansiyel bir yağ karışımını ekleyebileceğiniz tahminde bulunacak şekilde doğal bir dökme baz kullanır.

Bu esansiyel yağ tarifi 450 ml baz için% 1 olarak formüle edilmiştir.

450 ml büyüklüğünde kapa ihtiyacınız olacak.

Malzemeler:
450 gr kokusuz toz çamaşır sabunu
40 damla lavanta esansiyel yağı
36 damla greyfurt uçucu yağı
20 damla selvi uçucu yağ
Tüm malzemeleri birleştirin. Çamaşır makinenizin boyutuna bağlı olarak her bir yük için çamaşır makinesine aromaterapi çamaşır deterjanı harmanından bir kap ekleyin. İlk önce miktarı denemeniz gerekebilir. Çamaşır Deterjanınızı Güçlendirmek İster Misiniz?

Dikkat: Bazı kişilerde olası hassasiyet.

9. Ev için Aromaterapi Oda Parfümü Difüzör Karışımı
Evin herhangi bir yerinde bir aromaterapi oda spreyi difüzörü karışımı kullanabilirsiniz. Karışım odaya bağlı olarak değişebilir; Örneğin, muhtemelen yatak odasında bir uyku zamanı karışımı kullanmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki aromaterapi karışımı, istenmeyen kokulardan arındırmak için evinizin ortak yaşam alanlarına yayılmaya uygun genel bir “temizlik” karışımı olarak formüle edilmiştir.

Malzemeler:
40 damla köknar uçucu yağ
30 damla selvi esansiyel yağı
25 damla limon uçucu yağ
Her bir uçucu yağ miktarını 3 ml’lik cam şişeye ekleyin. Bir aromaterapi difüzörüne yaklaşık 5 damla (veya daha fazla) karışım ekleyin. Yirmi dakika dağıtın ve kapatın. Tekrar dağılmadan önce iki saat bekleyin. Bir Dakikada Yapabileceğiniz Oda Parfümü

Dikkat: Dağınık olduğunuz alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Evcil hayvanların, bebeklerin ve küçük çocukların etrafa dağılmasından kaçının. Yaşlılar, hamile kadınlar ve ciddi sağlık koşullarına sahip olanlar için dikkatli kullanın.

10. Tuvalet ve Genel Amaçlı temizleyici
Biraz daha derinlemesine ya da biraz daha fazla dikkat gerektiren alanlarda temizlemeniz gerektiğinde, tuvaletler, lavabolar, duşlar ve banyo küvetleri için bu basit fırçalamayı deneyin.

Malzemeler:
450 ml. karbonat
50 damla kekik esansiyel yağı
70 damla biberiye esansiyel yağı
40 damla fesleğen (esansiyel yağı
30 damla çay ağacı esansiyel yağı
Esansiyel yağları ve karbonatı birleştirin. Karışımdan bir kaşık tuvalete ya da lavabo, duş ve banyo küvetlerine serpin. Az miktarda su ekleyin ve uygun bir fırça ile ovalayın. Alternatif olarak, beyaz sirke ekleyin.

Dikkat: Bu güçlü bir temizleme karışımıdır. Evcil hayvan, bebek ve küçük çocukların yanında kullanmayın. Gebelikte, tansiyon yüksek ve epilepside kullanmaktan kaçının. Evinizde evcil hayvanlar, bebekler ve küçük çocuklar varsa, çay ağacı esansiyel yağını bırakmak ve diğer esansiyel yağları orantılı olarak artırmak isteyebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.