Evinizin Havasını Temizleyen Pothos Sarmağını Çoğaltın

0

Pothos sarmaşığı (salon sarmaşığı) evde yetiştirilmesi sağlık açısından faydalı olan bir bitkidir. Bulunduğunuz odanın havasını temizleme özelliğine sahip bu harika bitki aynı zamanda göz sağlığını da koruma özelliğine sahiptir.

Pothos Sarmaşığı Odanızın Havasını Nasıl Temizler?
Yeni boyattınız ya da odanızı yeni eşyalarla donattınız. Bu tarz durumlarda bulunduğunuz ortama zehirli bir gaz olan “formaldehit” adlı bir gaz (özellikle ahşap mobilyalar) yayılmaktadır ve uzun vadeli aşamalarda kansorejen etkiler göstermektedir.

Potos çiçeği bu tarz zehirli maddeleri temizleme özelliğine sahip olduğu gibi aynı zamanda, havadaki karbonmonoksit, benzen gibi zararlı gazları da temizleyici etkiye sahiptir. Bu açıdan gece yattığınız oda da bulundurmanız rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Su veya ışık konusunda kaprisli bir bitki değildir. Pothosun bir başka iyi özelliği yayılması süper kolaydır. Aslında, eski bitkileri çoğaltmak onları sağlıklı tutar ve ellerinden gelenin en iyisini yapar.

Pothos’u yaymak için bilinen iki yol vardır – biri suyla, diğeri toprakla.

4-6 santim sağlıklı bir kök kesmek için temiz makas kullanın. Kesiminizde dört veya daha fazla yaprak olmalıdır. Kesmiş olduğunuz en yakın yaprağı alın.

Suda Yayılma

Sapların kesilmiş uçlarını bir bardak veya kavanoz suya koyun. Kavanozu çok miktarda dolaylı ışık alan bir pencereye yerleştirin.
Suyu temiz tutun ve her gün değiştirin. Yaklaşık dört hafta içinde kökleri görmelisiniz.
Kökleri gördüğünüz anda, kesimlerinizi organik saksı toprağı ile dolu bir saksıya nakledin.
Bitkinizi dolaylı ışık alan bir yere yerleştirin ve toprağı nemli tutup aşırı doygun hale getirmeyin.

Toprakta Yayılma
Saksıya toprağınızı koyun. Pothos üzerindeki kesimi köklendirme hormonuna dönüştürdüğünüz ucunu daldırın (ilk kök düğüm setini kapatın)
Kesimi toprak karışımına yerleştirin. Toprağı nemli tutun, doygun değil.
Saksıyı, parlak güneş ışığı alacak, ancak doğrudan güneş ışığı almadığı bir yere koyun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.