Evinizin Her Zaman Düzenli Ve Temiz Olması Için 9 Kural

0

Evinize aniden gelen misafirler karşısında utanmak istemiyorsanız, her zaman toplu ve temiz olması gerekir. Bazı insanların evleri ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar düzenli ve temizdir. Bu insanların ortak 9 alışkanlığı bulunuyor. Bu alışkanlıkları sebebiyle evleri her zaman düzenli oluyor. İşte bu insanların edindikleri 9 alışkanlık:

Yatağınızı toplayın

Yataktan çıktıktan sonra ya da evden çıkmadan önce mutlaka yatağınızı toplayın. Hiç vaktiniz yoksa yastıkları düzeltip yorganı üzerine örtün. Üzerine de yatak örtüsünü koyun. Böylece yatak odanız toplu hissi yaratacaktır.

Sabah Bulaşık makinesini boşaltın

Sabahları bulaşık makinası boşaltmak için kendinize vakit ayırın. Böylece akşam yediğiniz yemeklerin tabakları lavabonuzda kalmayacaktır.

Her gün çamaşır yıkayın

Düzenli olarak çamaşır yıkamıyorsanız, zaman zaman giymek istediğiniz bir giysinin kirliler arasında beklediğini göreceksiniz. Kirlide uzun süre bekleyen kilotlar sertleşir. Ama yanlız yaşıyorsanız o zaman haftada birkaç kez çamaşır yıkamanız yeterli olabilir.

Sepetler kullanın

Eğer evinizde sepetler bulundurursanız, herşeyin bir yeri olur. O zaman bu eşyaları yerlerinde tutmak daha kolay hale gelir. Bu sepetleri bir rafta muhafaza edebilirsiniz

İşi ağırdan almayın

Size bir kutu geldiğinde açtıktan sonra ambalaj kutusunu hemen atın. Yoksa biriken ambalajlar evinizi dağınık gösterebilir. Zaman geçtikçe döküntüler artabilir.

Giysilerini hemen asın

Gün içinde giydiniğiniz giysileri çıkarınca hemen havalandırın ve yerine asın. Düzenli insanlar giysilerine özen gösterir ve hiçbir şekilde asmadan veya katlamadan bir koltuğun üzerine koymazlar.

Aynı anda iki iş yapın

Örneğin makarna yaparken kesme tahtasını yıkayın. Ya da tavuk pişerken bulaşık makinasını yerleştirebilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf ederken, mutfağınız da toplanmış olur.

Kirli bir mutfak bırakarak yatağa gitmeyin

Misafirlerinizi ağırladıktan sonra hemen yatmak isteyebilirsiniz. Ancak önce mutfağınızı temizlemeniz gerekir. Tencereler, tavalar ve tabaklar ertesi gün yemek artıkları üzerlerinde sertleşecektir. Bunun için yatmadan önce mutfağınızı tamamen temizleyin.

Önceden planlayın

Geceden yarın giyeceğiniz giysileri dışarıya çıkarın. Böylece sabah size vakit kazandırmış olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.