Evlenmeden Önce Bunları Bilin

0

Evlilik iki kişinin kanunlara uygun bir şekilde bir araya gelmesi ve hayatlarını birlikte devam ettirmesidir. Evlilik hayatı paylaşmaktır. Bir ömrü iki kişi yaşamaktır. Sorumluluk ve duyarlılık isteyen bir iştir. Evlilik sonucu aile kavramı oluşur ve aile bir toplumun çekirdeğidir.

Eş Seçiminin Evliliğin Devamı İçin Önemi

Evlilik kararı ve eş seçimi insanın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Kişi bu kararla hayatına kiminle devam edeceğinin, kimden çocuk sahibi olacağının ve nasıl bir yaşam süreceğinin de kararını vermiş olmaktadır. Bu nedenle kişilik özelliklerine önem gösterilmelidir. Dış görünüş tabi ki önemlidir ancak bir evliliğin yürümesi için aslolan karakterlerin uyumudur. Kişi önce kendi isteklerini bilmeli ve bu doğrultuda eş seçmelidir.

Evlenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evliliğin sırrı paylaşabilmektir. Önemli olan aynı evin içerisinde yaşamak değil aynı evin içinde konuşabilmek; paylaşabilmektir. Aşağıda maddeler halinde evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir.

• Kendinizi ona rahatlıkla ifade edebilmeniz ve onunla gülebiliyor olmanız çok önemlidir. Neşe bir ilişkinin vazgeçilmezidir.

• Ortak yapılan etkinliklerden keyif alınması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca bununla birlikte yalnız kalmak içinde birbirinize izin verip vermediğinize de dikkat etmelisiniz.

• Kişi kendini yeni bir aile kurmaya hazır hissetmelidir. Kendi ailesinden ayrılmaya hazır olmalıdır. Aile içi kavgalarda etken çoğu zaman üçüncü kişilerdir. Kendi aranızda olan tartışmaları ailenize yansıtmanız evlilik sürecinde sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle eşinize saygınızı yitirmeyeceğinizden emin olmalısınız ve bireysel sorunları aile dışına taşırmamalısınız.

• Cinsellik ve aile planlaması önemlidir. Sağlık kuruluşundan yardım alınmalı ve bunlar göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

• Bunların yanı sıra evlilik öncesinde aile içinde maddi konuların nasıl olacağı da konuşulmalıdır. Eğer iki birey de çalışıyorsa bu konunun önemi ikiye katlanmaktadır.

• Çocuk isteyip istemediğinizi ya da kaç çocuk istediğinizi evlenmeden önce mutlaka konuşmanız gerekmektedir. Eşlerden biri çok istiyor diğeri kesinlikle istemiyorsa evlilik kararı tekrar gözden geçirilmelidir.

• Evlilikte ilk iki yılın çok daha zor olacağı evlenmeden bilinmeli ve buna sabır gösterilmelidir. Çünkü farklı aile ortamlarında yetişen farklı iki kişilik ve cinsiyet aynı ortamda yaşamaya hemen ayak uyduramaz. Birtakım zorluklar ortaya çıkmaktadır.

• Evlilikte herşeyin çok güzel olacağını düşünmek yanlıştır. Evlenmeden önce bunun bilincinde olmak evlilik sürecinde daha mantıklı ve olgun adımlar atmayı sağlayacaktır. Evlilik uzun bir süreçtir ve bu süreç içerisinde güzel şeyler kadar kötü şeyler de yaşanabilmektedir. Önemli olan yaşananlar karşısında çiftin tutumu ve birbirlerine olan yakınlıklarıdır.

Evlilikte eş seçiminin önemi asla unutulmamalıdır. Paylaşımın iyi olduğu duygusal bağın kuvvetli olduğu kişiler seçilmelidir. Evlenmeden önce hazır hissetmek gerekir. Bu karar hazır olmadan alındığında ya evlilik eziyete dönüşür ya da ortada bir evlilik kalmaz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.