Fava İçin Baklanın ince Zarı Nasıl Soyulur?

0

Bazı kişiler fava yapacakları zaman baklayı ayıklamayı severler. Ancak ayıklanmış tanelerin üzerinde bulunan ince zarın tek tek çıkarılması biraz sabır ister. İnce zarın çıkarılması için genellikle sıcak suyun içinde haşlarlar. Ancak bu durumda baklanın birçok yararlı besin değeri suya geçer ve dökülür. Size yardımcı olan yöntem dondurmaktır.

Baklanın yeşil kabuklarını ayıkladıktan sonra taneleri bir fırın tepsisine tekbir katman olarak yayın. Fava nasıl yapılır?

Bu şekilde bakla tanelerini en az 30 dakika donmuş olana kadar dondurucuya koyun. (Hemen kullanmıyorsanız, onları yeniden kapanabilir plastik bir torbaya aktarın)

bakla-zari2

Dondurduğunuz bakla tanelerini sonra dondurucudan çıkarın ve oda sıcaklığında bekletin, yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar. Deriler kırışık görünmeye başladığında hazır olduklarını bileceksiniz. Böylece bakla tanelerinin üzerindeki zarı çok rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz. Magnezyum içeren gıdalar ve faydaları

Bu yöntemle bakla haşlayıp yararlı vitamin ve minerallerin bulunduğu suyu dökmek zorunda kalmazsınız.

Baklanın mevsimi çok kısadır. Bunun için bulduğunuz zaman mutlaka dondurun. Baklayı dondurucuda yıllarca saklayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.