Elektrikli Fırınlarda Pişirmede 5 Püf Noktası

0

Elektrikli fırınları kullanırken hayal kırıklıklarının yaşanmaması için bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Fırının içine koyacağınız malzeme no olursa olsun fırın her tarafıyla en az bir parmak mesafesinin olması gerektiğini sakın unutmayın. Hafta sonları kahvaltı için kek pişirmek isterseniz, elektrik fırın mükemmel sonuçlar verebilir. Peki elektrik fırınlarda pişirme yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Siz Uyurken Amonyak Fırınınızı Temizler

Elektrikli fırını tanıyın

Elektrikli fırınların sadece fırın bölmesinin zemininde büyük bir elektrikli bobin vardır. Bu bobin ısıyı yukarıya doğru iter. Bazı fırınlarda bu bobinler üst bölümde de olur. Bu bobinler fırını sıcak tutmaya yarar.

Elektrikli fırınlar genellikle pişirme için harikadır.

Bir elektrik fırında pişirme ipuçları:

  1. Düşündüğünüzden daha uzun sürede pişirir

Elektrik bobinleri tam sıcaklığında ısınmaya ve ısıyı dışarı pompalamaya başlaması için biraz zaman ayırın. Bunun için pişirme yapmadan önce fırını çalıştırmaya başlamamız ve ısınmasını sağlamanız gerekir. Kirli Fırın Tellerini Temizlemek İçin Şaşırtıcı Yol

  1. Folyo ile yiyeceklerin üstünün kapatın

Özellikle hamur işlerinde elektrikli fırınlar çok iyi sonuç vermelerine rağmen aşırı kahverangi ve esmerleşme olmaktadır. Bunun için pişireceklerinin üstünü korumak isterseniz folyoyu gevşek olarak olarak yiyeceklerin üstünü kapatın. Gevşek folyo yiyeceklerin pişmesine engel olmaz, hava akışını sağlar ama yiyeceklerin üstünün esmerleşmesini önler.

12

  1. Fırının ortasında pişirme yapın

Tariflerde aksi belirtilmedikçe, fırının ortasında pişirme size en iyi sonuçları verecektir. Fırının ortası aynı zaman sıcaklığı en normal olduğu bölgedir. Böylece yemeklerin fazla pişmesi engellenir. Aşağıdan gelen sıcaklık da yukarıda çıkıp dönen sıcaklık da eşitlenir. Yağlı Fırın Camı Nasıl Kolay Temizlenir?

  1. Doğru pişirme kapları kullanın

Elektrikli fırın ısısı genellikle kararlı ve güvenilir olduğundan tam istediğiniz sonuçları almak için doğru pişirme kaplarını kullanmanız gerekir. Metal pişirme kapları gıdaların alt bölümlerinin daha kızarık olmasını sağlar, koyu metal tavalar, özellikle kurabiye ve hamur işlerinin alt bölümlerinin pişmesini sağlayacaktır. Cam, seramik, ya da silikon kek veya cupcakes yaparken yani fazla kızarmasını istemediğini yiyeceklerde kullanabilirsiniz.  Bu malzemeler gıdalarda esmerleşme miktarını azaltır.

  1. Buhar ekleyin

Elektrikli fırınlar kuru ortamlardır. Özellikle ekmek pişirirken biraz sinir bozucu olabilir. Bunun için bazen  buhar oluşmasını sağlamak gerekir. Her Kullanımdan Sonra Fırını Temizlemek İstemiyorsanız…

Fırının alt kısmında boş bir tepsiye sıcak bir bardak su dökün. Genellikle sadece yemek pişirmenin başında buhar gerekir. Bunun için buharlaşmayı yapmayı unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.