Fobilerden Kurtulmanın Yolları

0

Fobi, durumlara ve ya nesnelere duyulan aşırı şekildeki mantıksız korkudur. Bu korkular kişide onun yaşamında fazlasıyla yer aldığı zaman onun ilişkilerini, işini, ruhsal durumunu etkilediğinde psikiyatrik bozukluklardan olan fobik bozukluk halini alır.

Fobilerin çeşitleri vardır. Çoğumuz kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, yılan korkusu, iğne korkusu gibi korku çeşitlerini duymuşuzdur.

Bazen uçağa binerken içimizde yüksekten korktuğumuz için karıncalanma hissederiz. Ama eğer yükseklik korkumuz bizim için çok önemli olan bir toplantıya gidemeyecek kadar ve ya işten atılmaya neden olacak kadar yoğun ise bu bozukluk yani hastalık halini almıştır. Ve mutlaka tedavi olunmalıdır.

Eğer sizin şimdilik tedavi olanaklarınız kısıtlı ise, ya da fobileriniz çok aşırı korku içermeyip bazen sizi rahatsız ediyor ise, anlatacağım etkinlikler ile siz de onlara dur diyebilir, fobileriniz yavaşlatıp bitirebilirsiniz.

Öncelikle ilk adım fobik nesneyi ya da durumu tanımlayın. Yani sizin hangi korkunuz var bunu bilin.

Sonrasında şunu fark etmeniz lazım. Kediden korktuğu için, kedilerin olduğu sokaktan geçmeyen, evine asla kedi sokmayan, kedilerle ilgili hiçbir şey izlemeyen kişi kedi fobisinden kurtulamaz. Çünkü yüzleşmekten hep kaçmıştır.

Kademeli yüzleşme tekniği sıkça kullanılan bir tekniktir. Fobilerle baş etmede epey yararlıdır. Burada ilk yapılması gereken kademeleri belirlemek olmalıdır. Kedi fobisini örnek alalım. Örneğin kedi korkusu olan biri için asla göze almak istemeyeceği şey elbette ki kediyi evde beslemektir. Bu kademe en üst kademedir. Bundan daha kolay olan kademeler ilk başta yapılmalıdır. Örneğin kedi fotoğraflarına bakmak, kedili videolar izlemek gibi. Bu ilk adım olup hastanın kedilere alışmasını sağlar. Sonrasında kedili bir ortamdan geçmek, kedili bir sokakta bir müddet durmak diye bu basamaklar genişletilmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.