Formika Üzerindeki Çizikler Nasıl Yok Edilir?

0

Formica yüzeyli, mutfak ve banyo tezgahları ucuz bir malzemedir. Ancak, çizilmeye meyilli olur ve bir kez hasar gördüğünde giderek yıpranır ve yorgun görünmeye başlar. Yeni bir tezgah yaptırmak için bütçeniz müsait değilse, birkaç kolay adımda çiziklerini kaldırmaya çalışın. Projenin amacı, Formica yüzeyini eski haline getirmek, mümkün olduğunca yeni düzeye yakın hale getirmek ve parlatmaktır. Granit Tezgahları Nasıl Parlatılır?

Adım 1 – Formika yüzeyini temizleyin
Yüzeyde depolanan tüm eşyalarınızın tamamen temizleyin. Buna herhangi bir bulaşık deterjanı, sıvı sabun şişesi, bez, alet ya da sabun tabağı dahildir. Sonra bu malzemeleri başka bir yere koyun. Daha sonra, yumuşak bir bez ile su ve sabun karışımı su ile iyice yüzeyi silin. Mümkün olduğunca aralardaki kirleri çıkarmaya çalışın.

Adım 2 – Pasta-Cila Yapın
Ev malzemeleri satan bir marketten yapışkan balmumu veya otomobil parlatıcısı satın alın. Az miktarda alıp Formica yüzeyindeki çiziklere sürün. Kullandığınız malzeme çatlakları tamamen doldurmalıdır. Ardından, temiz bir parlatma bezi kullanarak tezgahın yüzeyini, doldurduğunuz çizikleri de dahil olmak üzere cilalayın. En azından, bu adımı tamamladıktan sonra, küçük çizikleriniz görünüşte belirgin bir iyileşme gösterecektir. Çimstone Tezgahlar Nasıl Temizlenir?

Adım 3 – Formika Dolgu Maddesi
Daha büyük çizikler için, bir Formica dolgu maddesini hasarlı alanların yüzeyine sürtün . Dolgu maddesi çiziklerin daha da kapatılmasına ve yok olmasına yardımcı olacaktır. Aşırı derecede derin çizikler üzerine macun bıçağı kullanarak uygulamanız gerekecek. Formica dolgu maddesinin yaklaşık 24 saat kurumasını bekleyin.

Adım 4 – Çelik Talaşı ile Zımparalayın
Dolgu maddesi tamamen kuruyuncaya kadar çizikleri çelik talaşla örtün. Yavaşça çelik talaşını alın ve çizikli yüzeyin üzerini dairesel hareketlerle ovun. Çok fazla baskı kullanmaktan kaçının, aksi halde tezgahınızda, sonra uğraşmanız gereken taze çizikler oluşturabilirsiniz.  Tezgah Üzerindeki Yanık İzleri Nasıl Yok Edilir?

Adım 5 – Püskürtme Parlatıcı Cila ile Yüzeyi Temizle
Çelik talaşı ile yüzeyi pürüzsüz hale getirdikten sonra bir sper iye tüm kalıntıları temizleyin. Ardından cila uygulayın. Cilayı bezle sürüp iyice yedirin. Tezgahınızın görünümünden memnun değilseniz, iyi bir görünüm elde edilinceye kadar önceki adımları tekrarlayın.

Adım 6 – Sayaç tepelerinizi doldurun
Tezgahüstü eşyalarını tekrar yerine yerleştirebilirsiniz. Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.