Gardırop Düzeni İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

0

Düzenli bir gardırop zamandan tasarruf demektir. Eşyalarınıza kolayca ulaşabilmek ne giyeceğinizi daha kolay belirlemeye yardımcı olurken daha hızlı ve işlevsel olarak hazırlanmanıza yardımcı olur. Düzenli bir gardıroba sahip olmak için ise birkaç basit uygulama hayat kurtarabilmektedir.

1.Gardırobunuzu En Baştan Düzenleyin

Gardırobunuzu düzenlemek istediğinizde bütün giysi ve aksesuarları elden geçirmek gerektiğini unutmayın. Gardırop temizliğine havalandırma ve toz alma işlemleri ile başladıktan sonra bütün giysileri aynı düzende ve belirli bir sisteme göre yerleştirmek hayatınızı kolaylaştıracak.

2.Fazlalıklardan Kurtulun       

Gardırop temizliğinin en zor yanı fazla giysi ve aksesuarların sığdırılmasıdır. Bu nedenle giysilerinizi gözden geçirin ve fazla giymediğiniz, size olmayan veya artık tercih etmediğiniz giysileri dolabınızdan çıkarın. Bu fazla giysi ve ayakkabıları yardım kuruluşlarına bağışlayarak ayrıca insanlık görevinizi de yerine getirmiş olursunuz.

3.Belli Bir Düzene Göre Yerleşin

Düzenli ve kullanışlı bir gardırobun ilk adımı eşyaları belirli bir mantığa göre yerleştirmektir. Örneğin sık giydiğiniz giysileri daha ön kısımlara yerleştirebilirsiniz. Bunun dışında düzeninizi mevsimlere göre belirleyebilir veya dilerseniz renk ve kombin seçeneklerine göre kurabilirsiniz.

4.Aynı Cins Malzemelerden Yararlanın

Düzensizliğin en önemli nedeni farklı malzemelerin oluşturduğu kalabalık görüntüdür. Bu nedenle gardırobunuzu düzenlerken askılardan kutulara kadar birçok yardımcı ögenin aynı malzemeden yapılmasına ve aynı boyutlarda olmasına dikkat edin. Böylece ahenk sağlayabilir ve gardırobunuzun daha düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.

5.Dekoratif Kutular Kullanın

Estetik sizin için işlevsellikten ön planda ise gardırop düzenlemek için her yapı mağazasında bulabileceğiniz dekoratif kutulardan faydalanabilirsiniz. Birbirine eş boyutlarda aynı kutuları yerleştirdiğiniz dolabınız eskisinden çok daha şık görünecek.

6.İşlevsel Yerleştirin, Şeffaf Kutulara Yer Verin

Gardırobunuzun uzun süre düzenli kalmasını istiyorsanız yerleştirme düzenini mutlaka dikkatle kurmalısınız. Bu konuda etkili katlama yöntemlerini öğrenerek eşyaları alırken veya geri koyarken diğerlerinin bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca şeffaf kutular özellikle ayakkabı ve aksesuarlar için oldukça kullanışlı ürünlerdir. Böylece aradığınıza ulaşmak çok daha kolay olacak.

7.Dolap İçi Organizerlerinden Faydalanın

Dolap askılarına asarak ya da dolabınızın tabanına yerleştirerek kullanabileceğiniz düzenleyici sistemler eşyalarınızı daha kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı olacağı gibi gardırop içi düzeninizin de bozulmasının önüne geçecek.

8.Dolap Kapaklarını Değerlendirin

Fazla göze çarpmasa da dolap kapaklarını işlevsel birer depolama alanına dönüştürmek mümkün. Çanta, aksesuar, kravat gibi eşyalarınızı dolap kapağına asacağınız bir düzenleyici yardımı ile veya birkaç basit vida ile kolayca düzenleyebilirsiniz. Böylece hem yerden tasarruf eder hem de dağınık görüntüden kurtulabilirsiniz.

9.Giysileri Doğru Biçimde Katlayın

Giysileri doğru bir şekilde katlayarak kendinize dolap içinde maksimum alan yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra bol askılı bir dolap edinmek de işleri kolaylaştıracak bir diğer unsurdur.

10.Doğru Askı Ve Raf Sistemleri Kullanın

Askı sisteminizi doğru boyutlarda ayarlamak düzenli bir gardırop için olmazsa olmaz. Ayrıca kategorilere göre düzenleyebileceğiniz uygun raf sistemleri de dolap içerisindeki uyum için büyük önem teşkil eder.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.