Gerçek Bir Hikaye: Okul Bitirmeyen Doktor

0

Bundan yıllar evvel, o zamanın en gözde cerrahlarından John Wheeler, gözüne perde inen Siyam Kralı’nın ameliyat etmek için görevlendirdiğinde, bu işi E. Brower Burchell’in fikrini almadan yapmayacağına kara verdi. Wheeler’in nazik davetini kırmayan Burchell, kralın gözünü muayene etti, bazı bakteriyolojik tahliller istedi, sonrada ameliyatın uygun alacağı tavsiyesinde bulundu.

Burchell’in tıp kariyeri, ne lisede ne de tıp fakültesinde değil, New York Göz ve Kulak Hastanesinde hademelikle başlamıştı! Duvar ustası olan babası kısa süre önce ölmüş, bu durum 17 yaşındaki genci ayda 18 dolara getiren bir işle hayatını kazanmak zorunda bırakmıştı. Günde 12 saat, haftada 7 gün hastanede çalışıyordu.

Hastanenin serum ve bakteriyoloji laboratuvarlarında yerleri silerken, teknisyenleri dikkatle inceleyen genç, arada onlara sorular soruyordu. İçinde bir bilim adamı olma arzusu uyanmıştı. Geceleri, doktor ve diğer uzmanlar evlerine gittikten sonra, gizlice laboratuvarlara giriyor, gündüzleri gördüğü deneyleri kendisi yapmaya çalışıyordu. Beş yıl süreyle bu şekilde çalıştı.

Bir gün, hastaneyi ziyaret eden bir nöroloji uzmanı, orada doğru dürüst bir omurilik örneğinin bulunmadığından şikayet etti. Burchell, gizlice mutfağa indi, aşçının kedilerinden birini yakaladı ve ertesi gün nöroloji uzmanına hiçbir siniri zara görmemiş bir omurilik sundu. Bunun, 30 yıldır gördüğü en güzel omurilik örneği olduğunu söyleyen Burchell’e iki dolar verdi ve onun laboratuvara yardımcı eleman olarak tayin edilmesini sağladı.

Birkaç ay sonra, hastaneden ayrılan bir cerrah, kalın bir anatomi kitabını bavula sığdıramayınca, onu atması için Burchell’e verdi. Kitabı evine götüren Burcheell, hazine bulmuş gibi seviniyordu. Kitabı satır satır dikkatle okudu.

Çok geçmeden, doktorların elden çıkardıkları kitaplarla bir kütüphane kurdu. bir taraftan da, tıp bilgisini genişletmek için çareler arıyordu. Bir süre sonra, yalnız Columbia Üniversitesi Tıp talebelerine açık olan ameliyat salonuna girmenin yolunu buldu. Çünkü koltuğunun altına bir iki kitap sıkıştırdığında ve talebeler gibi yürüdüğü zaman, kimse tarafında rahatsız edilmeden, konferanslarını ve ameliyatları izleyebileceğini anlamıştı.

Aylık kazancını arttırmak için, kulağın karmaşık mekanizmasını koruyan şakak kemiklerinin modellerini hazırlamaya başladı. Fransa’dan gelen örnekleri gördüğünde, bunları daha mükemmelleştirebileceğini düşündü ve kendi modellerine, incelenmelerini kolaylaştırmak için küçük menteşeler yerleştirdi. Çok geçmeden anatomi profesörleri onun örneklerini Fransızlarınkine tercih etmeye başladılar.

Daha sonraları, onun hazırladığı 400 kemik ve 100 bin göz kesitinden oluşan koleksiyonu dünyanın en zengin koleksiyonu olarak kabul edildi. Bütün göz ve kulak anormallikleri ve hastalıkları bu koleksiyonda mevcuttu. Birçok uzman Londra, Paris vs. gibi şehirlerden kalkıp bu koleksiyonu görmeye geldi. Dünyaca ünlü bir cerrahın ifadesiyle “Berchell, göz ve kulak hakkında, bütün doktorlarda daha fazla bilgi toplamıştır.”

Bir ortaokul diplomasına bile sahip olmamasına rağmen, Burchell birçok üniversite ve tıp derneğinde konferanslar verdi. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi ve New York Göz Hastanesinde 30yıl boyunca hocalık yaptı. Verdiği konferanslara en tanınmış uzmanlar katıldı. Hatta Harvard, Columbia ve John Hopkins gibi üniversitelerin tıp fakültelerini bitirenler, kendilerine göz kulak uzmanlığı unvanını kazandıracak sınava girmeden önce Burchell’den ders aldılar…


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.