Giyim, Halı, Mobilyadan Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

0

Kan lekesi en zorlu lekelerden biridir. Ancak çıkarmak imkansız değildir. Sadece hangi kumaşa nasıl müdahale edeceğinizi bilmeniz yeterli..

Giysiden Kan Lekesi Çıkarma
Leke taze ise, soğuk suya daldırın veya doğrudan hidrojen peroksit uygulamak için bir göz damlası pompası kullanın. Kuruduğunda, yüzey tortularını uzaklaştırmak için iyice fırçalayın, daha sonra soğuk suda ön-yıkamalı olarak yıkayın. Uzmanlar, leke çıkarma işlemi varsa kokulu çamaşır deterjanı kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Leke kalıyorsa, kumaş için güvenli olan çamaşır suyu tipini kullanarak yeniden yıkayın.

Döşemeden ve Halıdan Kan Çıkarma
Bir çorba kaşığı sıvı el bulaşık deterjanı ile iki bardak soğuk suyu karıştırın. Leke kurumuşsa, birikintiyi çıkarmak için bir fırçalayın. Temiz beyaz bir bez kullanarak, lekeyi deterjan çözeltisiyle silin. Sıvı emilene kadar lekenin üzerine köpükleri koyun. Leke kaybolana kadar tekrarlayın, ardından lekeyi soğuk suyla süngerleyin ve kurulayın.

Eğer leke hala halıda kalıyorsa, bir çorba kaşığı amonyak ile (dikkat: amonyak ile ağartıcıyı kesinlikle barıştırmayın. Çünkü ortaya çıkacak duman sizin için çok zararlı olabilir) 1/2 fincan ılık su ile karıştırın. Leke üzerine solüsyonu süngerle sürün. Lekenin sıvıyı emmesine izin verin. Leke çıktıktan sonra sünger ve soğuk su ile halıyı durulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.