Giysilerden Boya Lekelerini Çıkarabilirsiniz

0

Eğer giysiniz boya lekesi olursa hemen panik yapmayın. Kullanılan boya ne olursa olsun giysinizden çıkarabilirsiniz. Önemli olan boyanın kurumasını beklememek yani hemen müdahale etmek. Ardından hangi boyayı nasıl çıkarmanız gerektiğini bilmek.

Akılda tutulması gereken başka bir şey: Bazı malzemeler bu leke çıkarma işlemlerine dayanabilirken, ipek gibi daha narin kumaşlar kalıcı olarak zarar görebilir. Temizlik ürünlerinizin ve yönteminizin malzemeyle eşleştiğinden emin olmak için önce bunları test edin. Renk akması veya solması görürseniz yaptığınız işi durdurun ve giysinizin lekeli kalacağını kabullenin. El temizleme jeli ile boya lekesini çıkarma yöntemi

Lateks veya Su Bazlı Boya
İyi haber: Taze lateks boya hızlı bir şekilde yıkanması halinde giysi üzerinden çıkar. Ama eğer boya kuruduysa fazla boyayı kazıyarak başlayın. Kumaşın arkasından çalışmak en doğrusu. Lekeyi ılık akan suyun altında iyice yıkayın. Lekenin çıkmadığını görürseniz o zaman bir parça bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Tüm boya çıkıncaya kadar bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer leke kalırsa, aseton kullanın. Dikkat: asetat veya triasetat içeren kumaşlarda aseton kullanmayın – bu lifleri eritir! Pastel boya lekeleri nasıl temizlenir?

Yağ Bazlı Boya
Eğer leke kuru ise boyayı çıkarmak için tiner kullanılır. Boya ıslaksa, fazla boyayı kazıyın, ardından mümkün olduğunca fazla boyayı temizlemek için temiz beyaz bir bez kullanın. Durulayın, ancak kumaşı kurumasına izin vermeyin. Lekeyi bir beyaz kağıt havlu veya bezin üzerine yerleştirin. Üzerinde tiner dökün ve boyayı sıkıştırarak çıkarmaya çalışın. Kalan lekeyi sıvı el sabunuyla ıslatın ve gece boyunca bekletin. İyice durulayın ve yıkayın. Leke kalırsa, giysiyi bir leke çıkarıcı ile yıkayabilirsiniz. Eyeliner lekesi nasıl çıkarılır?

Akrilik boya
Giysiyi ılık suyla yıkayın, daha sonra bir parça bulaşık deterjanı ile yıkayın. Gerektiği kadar tekrarlayın ve durulayın. Bir çok lekenin nasıl çıkarılacağını tıklayarak öğrenebilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.