Giysilerinize Zarar Veren 9 Şaşırtıcı Alışkanlık

0

Bu 9 kıyafet yıkma alışkanlığı şaşırtıcı derecede yaygındır! Ne olduğunu ve onlardan nasıl kaçınılacağını öğrenin, böylece kıyafetlerinizi gelecek yıllar boyunca harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

1. Katlanması Gerekenleri Asmayın
Yerçekimi, hacimli kazaklar gibi ağır giyim eşyaların düşmanıdır. Dolabınıza hacimli öğeler asmak, yerçekiminin onları şeklinden çekip uzatmasını sağlar. Bunun yerine, hantal kıyafetlerinizi katlayın ve bunları rafta veya çekmecede saklayın.

2. Çamaşırlarınızı Kategorize edin
İşiniz, bahçeniz veya egzersiz kıyafetleriniz gibi çok kirli çamaşırları günlük kıyafetlerinizden ayrı olarak yıkamalısınız. Bu, yağ veya pisliğin temiz çamaşırlarınıza yayılmasını önler. Kirli çamaşırlarınızı diğerlerinden ayrı tutmak için farklı torbalar ayarlayın. Giysiler ne kadar giyildikten sonra yıkanmalı?

3. Her Zaman Sıcak Su Kullanmayın
Kurutma makinenizden sadece giysilerinizi daraltan ısı değil! Çamaşır makinenizdeki sıcak su, özellikle pamuk ve yün gibi kumaşlarda büzülmeye neden olabilir. Pamuklu giysinizi soğuk suyla yıkayın.

4. Yıkamadan Önce Fermuarları kapatın
Fermuarlar, yıkamadaki hassas parçalara kolayca takılabilen metal dişlere sahiptir. Çamaşırlarınızı çamaşır makinesine koymadan önce, fermuarlarının kapalı olduğuna emin olun. Beyaz giysilerin parlaklığını korumasını için 5 adım

5. Lekeleri Silmeyin
Giysilerinize bir şey dökerseniz, silmeyin veya ovalamayın! Lekelerde silme veya ovalama lekeyi etrafa yayabilir ve kumaş liflerine nüfuz etmesine neden olur. Bunun yerine, bir bezi veya kağıt havluyı soğuk suyla nemlendirin ve çıkarmak için lekeyi hafifçe kurulayın.

6. Saklamadan Önce Giysileri Yıkayın
Kıyafetlerinizi mevsiminde değilken kaldırırsınız, önce onları yıkadığınızdan emin olun. Temiz kıyafetlerin saklanması güvelerden zarar görmesini önler. Solan siyah giysilerinizi orijinal rengine döndürün

7. Egzersiz kıyafetlerinde yumuşatıcı kullanmayın
Kumaş yumuşatıcı, spor kıyafetleri gibi nem geçiren kumaşlar söz konusu olduğunda kesinlikle kullanılmamalıdır. Yumuşatıcı, nem emici özellikleri etkin bir şekilde ortadan kaldıran bir tortuyu arkasında bırakır. Bu, egzersizler sırasında sizi terletmez, aynı zamanda spor kıyafetlerinizde inatçı ve hatta kalıcı kokulara yol açabilir.

8. Çok Fazla Deterjan Kullanmayın
Çok fazla çamaşır deterjanı kullanmak da kıyafetlerinizde kalıntılar bırakabilir. Çamaşır iyi durulanmaz ve deterjan kumaşın liflerinde kalır. Bu kalıntı, giysilerinizin kirlenmesine ve zaman içinde donmaya neden olabilir. Giysilerinize saç spreyi sıkmanız için neden

9. Çamaşır Yıkama sembollerini öğrenin
Giysilerinizin etiketlerindeki garip semboller size onları nasıl yıkamanız gerektiği hakkında bilmeniz gereken her şeyi söyleyebilir!


Share.

About Author

Comments are closed.