Google Translate’ın Resimlerdeki Yazıları da Çevirdiğini Biliyor muydunuz?

0

Google, Translate ile internet üzerinde ücretsiz olarak en iyi çeviri hizmetini vermeye başlamıştı ve artık devrim niteliğinde bir yenilik daha getirdi; resimlerdeki yazıların çevirisini yapmak. Bunun ne kadar önemli bir gelişme olduğunu ufak bir örnekle açıklayalım;

Örneğin Rusya’ya ya da bir Arap ülkesine gittiniz ve tabelalar üzerindeki yazıları anlamayı geçin, okuyamıyorsunuz bile. Hemen telefonunuzu çıkarıp bir resim alıyorsunuz ve bunun icabına Google Translate bakıyor. Trafik levhaları, restoran menüleri, resmi yazılar ve daha başka yüzlerce farklı yer; nerelerde kullanacağınız size kalmış.

Nasıl Yapılıyor?

* Çevirisini yaptırmak istediğimiz resmi net bir şekilde fotoğraflıyoruz. Eğer resimde sadece ufak bir kısmın çevirisini yaptıracaksak, resmin tamamı yerine sadece yazının olduğu kısmı almakta fayda var.

* Tara dedikten sonra çekmiş olduğumuz resimdeki yazıları Google Translate kendisi tespit ederek işaretliyor.

* Belirlenen metinlerin arasından çevirisini yaptırmak istediğimiz kısımları parmakla çizerek işaretliyoruz.

* Ve son olarak da onay verirsek işaretlemiş olduğumuz tüm metinlerin çevirisi yapılıyor.

Ses de Çevirecek

Google, Translate üzerinde sadece bu yenilikle yetinmeyecek. Yakın zamanda artık tüm sesleri de anlık olarak onlarca dil arasında çevirmek mümkün olabilecek. Kim bilir belki birkaç yıl içerisinde hiç tercümana ihtiyaç duymadan Dünya’nın en ücra köşelerini bile gezmek mümkün olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.