Güçlü Tırnaklar ve Saçlar Için Neler Yemelisiniz?

0

Eğer saçınızda incelme veya kırılmalar varsa veya tırnaklarınız güçlü değil, biraz uzadığı zaman kırılıyor veya kıvrılıyorsa o zaman bazı besinleri yetersiz alıyorsunuz demektir. Diyetisyenler, bu gibi durumlarda beslenmenize eklemeniz gereken gıdaları belirledi. Bu yazımızda güçlü tırnak ve saçlar için yemeniz gereken gıdaları ele aldık.

Saç ve tırnak sağlığını artırmak için biyotin takviyesini arttırmak gerekiyor. Bunlar yulaf, yumurta ve havuç gibi doğal ve biotin bakımından zengin gıdalardır. BU gıdaları bol miktarda tüketmeniz tırnak ve saç sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Vücudunuz için önemli bir diğer besin çinkodur. Çinko eksikliği özellikle ince ve kırık saçları ortaya çıkarır. Vücudunuzdaki çinko seviyesini arttırmak için kabak çekirdeği ve bitter çikolata yemeniz yeterli olacaktır. Çünkü kabak çekirdeği ve bitter çikolata, çinko açısından en zengin iki besin maddesidir. Saçın beslenmesi ve hidrate tutulması için de somon ve keten tohumu gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinler seçilmelidir. Tatlı patates ve lahanada bulunan güçlü bir antioksidan olan karotenoidler, saçın ve tırnakların güçlük ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar.

Beslenme programınızda olması gereken iki diğer önemli besin fındık, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu besinler kalsiyum ve protein açısından çok zengindir.

Sonuç olarak, bu besinlere günlük beslenmeniz içinde yer verin. Böylece kısa bir süre sonra tırnak ve saçlarınızdaki olumlu gelişmeleri görmeye başlayacaksınız.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.