Gülmek İle İlgili Bilmediğiniz 12 Şey

0

Gülmek her zaman komik şeyleri çağrıştırıyor değil mi? Peki neden gülüyoruz? Acaba sadece mutlu olduğumuz için mi gülüyoruz? Gülmenin, bize bir faydası var mı? Bu sorular sizin de aklınızı karıştırıyorsa, gülmek hakkında profesörlerin yaptığı bilimsel araştırmalara göz atın!

1. Günde 15 dakika gülüyorsanız, 10 ile 40 kalori arasında bir enerji harcıyorsunuz demektir.

2. Ağrı eşiğinin yüksek olması, kalp damar hastalıklarının daha az görülmesi, hafızanın iyi durumda olması gülme ile yakından ilişkilidir. Gülen kişilerde bu hastalıklar çok daha az görüldüğü araştırmalarda ortaya konulmuştur.

3. Neden komik olduğuna dair fikriniz olmayan şeylere güldüğünüz olur mu? Maryland Üniversitesi’nde profesör ve araştırmacı Scott Weems, yaptığı araştırmalar sonucunda, beynimizin bazen biz istemesek dahi komik eşlemeler yaparak bizi gülmeye iteceğini ortaya koymuştur. Mesela, birinin düşmesi komik değildir, ancak saatlerce gülersiniz. Hatta bazen bu durumu açıklamak için “ay sinirim bozuldu” deriz. 🙂

4. Gülmek her zaman komik şeylerden kaynaklanmaz. İnsanlar arası etkileşimden dolayı güleriz. Mesela, bir espriyi biri anlattığında hoşumuza gider ve güleriz, bir başkası anlattığında aynı tepkiyi göstermeyebiliriz.

5. Araştırmalara göre, 10 dakikalık bir sohbet sırasında ortalama en az 6 – 7 kere güleriz.

6. Cardiff  Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Merideth Gattis, gülme dürtüsünün çok küçük yaşlarda harekete geçtiğini ortaya koymuştur. Mesela, komik suratlar, komik sesler, “CEE-EEE”LER bebeklerin kıkır kıkır gülmesini sağlar.

7. İngiliz psikoloji profesörü Richard Wiseman, gülmenin bölgesel farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bazen yabancı bir dizi izlerken, “Bunun nesi komik” dememizin sebebi bu olsa gerek! 🙂

8. Gülmek çikolatayı hayal ettiğiniz zaman ağzınızın sulanması gibidir. Komik şey aklınıza geldiğinde gülersiniz. Çikolatanın tadını hatırladığınız gibi, komik bir karikatürün üzerinizde bıraktığı etkiyi de hatırlar ve gülersiniz.

9. Yetişkin biri, bir gün içinde en az 15 ile 20 kez güler.

10. HA – HA! Maryland Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Robert R. Provine, gülmenin yalnızca bir eğlence değil, bir saldırı tepkisi ya da güç gösterisi olduğuna değinmiştir. Ha – ha! tepkisini düşününce, gerçekten doğru olduğu insanın aklına gelmiyor değil!

11. Profesör, R. Provine, sitcom ve radyo programlarında gülme efektlerinin insanları gülmeye ittiğini ortaya koymuş.

12. Mizahla aranız yoksa ve gülmüyorum ben ne yapacağım diyorsanız, sadece gülümsemeye çalışın! Araştırmalar, sahte bir şekilde gülümsemenin ya da kahkaha atmanın beyinde, kahkaha sırasında oluşan etkileşimi tetiklemek için yeterli olduğunu ortaya koymuştur.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.