Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Sizin için Doğru Güneş Gözlüğüne Daha Kısa Sürede Kavuşun

Güneş gözlüğü alışverişi zahmetli bir iştir. Çok sayıda gözlük deneyip aynaya bakmak, yanınızdakilerin veya satıcının fikrini almak ve bir türlü emin olamamak saatlerimizi alıp gözlük alışverişini çoğumuz için meşakkatli hale getirir. Bunu bir nebze olsun azaltmak için alışverişe çıkmadan önce evde biraz çalışmanız iyi olabilir. Öncelikle yüz şeklinize uygun güneş gözlüğü modellerinin hangileri olduğuna bir bakın. Bunun için internette birçok tablo ve görsel bulabilirsiniz. Böylelikle alışverişe çıktığınızda çoğunlukla bu modeldeki gözlükleri deneyerek süreyi biraz azaltmış olursunuz.

Ayrıca bütçenize ve zevkinize uygun güneş gözlüğü markasını seçin ve sadece o markanın satıldığı mağazalara uğrayın. Bu da seçeneklerinizi daraltıp kolaylık sağlayacaktır.

Farklı Amaçlar için Farklı Güneş Gözlükleriniz Olsun

Her güneş gözlüğü her aktivite için uygun olmayabilir. O yüzden amaca uygun dizayn edilmiş güneş gözlükleri seçmek önemlidir. Örneğin araba kullanırken güneşin yanlardan da girmesini engelleyecek daha kapalı ve parlamayı engelleyen bir gözlük daha iyi bir tercih olacaktır. Benzer şekilde su sporları, bisiklet vb aktiviteler için de özel olarak üretilmiş gözlükler kullanmanız hem günlük güneş gözlüklerinizin ömrünü uzatır hem de size daha büyük bir konfor sağlar.

Daha Fazla Koruma için Daha Koyu Camlar mı Tercih Edilmeli?

Koyu renkteki camlar güneş ışınlarını daha fazla engelliyor gibi gözükse de aslında açık renkteki camlar da ultraviyole ışınlarından eşit derecede koruma sağlayabilir. Bu noktada önemli olan cam rengi değil camın UV geçirgenlik yüzdesidir. İyi bir güneş gözlüğü camı UV ışınlarını %99-%100 oranında engellemelidir. O nedenle camın rengi çok koyu da olsa mutlaka UV geçirgenlik oranını kontrol edin.

Büyük Camlar mı Küçük Camlar mı?

Elbette yüzünüze yakışan ve zevkinize uygun bir güneş gözlüğü kullanmayı tercih edeceksinizdir. Yine de gözlük alırken mümkün olduğunca tüm göz çevrenizi de kapatan bir model seçmeye çalışın. Çünkü gözkapakları da ultraviyole ışınlarına karşı oldukça hassastır ve onların da güneşten tamamen korunmaları gerekir. Özellikle outdoor sporlar esnasında kullanacağınız güneş gözlüğünün ise göz çevrenizin tamamını, hiçbir taraftan güneş ışını ve toz, su vb girmeyecek şekilde kapatmasına dikkat edin.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.